ابتدا بپردازیم به تعریف زمان بندی در پروژه :
متخصصان در ابتدای طراحی تا ساخت، زمانی را برای نهایی شدن پروژه در نظر میگیرند.این زمان بندی به ذینفعان پروژه کمک می‌کند تاریخ دقیق اتمام پروژه و علاوه بر ان محاسبه صحیحی از هزینه های جاری چون مصالح مصرفی, هزینه نگهداری انها و ... را قبل از شروع عملیات اجرایی شفاف سازی کنند .

هدف جدول زمان بندی چیست؟
جدول زمان بندی مانند یک دوربین کنترلی است که به کارفرما کمک میکند، هدفمند و با برنامه در پروژه قدم بزند، اگر در پروژه‌ای سیستم زمان بندی وجود نداشته باشد هر بخشی به اختیار خود عمل می‌کند و قطعا زمان اتمام پروژه غیر اصولی و غیر قابل پیش بینی خواهد شد.

حالا این زمان بندی با چه نرم افزاری ایجاد می شود ؟
در سیستم سنتی یا همان CAD مسولیت این کار بر عهده نرم افزارهای زیادی می باشد. یکی از معروفترین و پرکاربردترین آنها MSP  (Micro soft Project  ) می باشد.

این نرم افزار  محیطی شبیه به نرم افزار اکسل دارد، شما باید تمام مراحلِ کاریِ یک پروژه را ایتم به ایتم بنویسید و برای هر یک از بخش ها، تاریخ شروع و پایان پیشنهادی را وارد نمایید .

متخصصین حوزه مدیریت پروژه موظف هستند هر مرحله از پروژه با توجه متغییر های آن مانند : تعداد نیرو ، متراژ پروژه ، نوع عملکرد ، شرایط اقلیمی و... چقدر زمان نیاز خواهد داشت را بررسی و برای نرم افزار به صورت صحیح وارد نمایند.این متخصصین میتوانند بر اساس مهارت و اطلاعاتی که در دست دارندبه کارفرما الترناتیو های مختلفی برای این متغییرهای ارائه دهند.

حالا پس از ثبت زمان و موارد دیگر، شما توانمند خواهید بود به نمودار گانت پروژه(تصویر زیر) دسترسی پیدا کنید.
 


عملکرد سیستم BIM برای زمان بندی چگونه است :
در ابتدا باید بدانیم، در سیستم BIM تمامی مراحل، براساس انتقال اطلاعات (Information) مدلسازی می‌شوند. پس با این نتیجه اجازه‌ی استفاده از پروژه‌ی که نرم افزار های بیم مدلسازی نشده را نداریم.
یکی از نرم افزارهای معروف و پرکاربرد برای زمان بندی پروژه در چرخه BIM (بعد چهارم بیم) نرم افزار Autodesk Naviswork  می باشد .
در سیستم سنتی و نرم افزار MSP ما به اسم موارد و عملکردها (مثل اجرایی دیوار طبقه همکف) زمان شروع و پایان اختصاص می دهیم ، اما در نرم افزار Naviswork  و سیستم BIM  باید به خود مدل (یعنی به جسم دیوار) این زمان را نسبت دهیم.
شما می توانید مدل سه بعدی خود را به راحتی از نرم افزارهای چون و Revit  وارد Naviswork  نمایید و سپس به قطعات سه بعدی زمان شروع و پایان اختصاص دهید.

آیا میتوان جدول MSP را به Naviswork اضافه کرد:
شما به آسانی می توانید جدول زمان بندی را از داخل MSP  به Naviswork  منتقل کنید. همچنین روش های حرفه ای وجود دارد تا زمان بندی MSP را به صورت اتوماتیک به عناصر Revit  در Naviswork  اختصاص دهید.  به صورت مفصل در دوره آموزش کامل نویس ورک آموزش داده شده است.
پس از نهایی شدن جدول زمان بندی در نویس ورک، شما به راحتی می توانید یک انمیشن از مراحل شروع تا اتمام پروژه خروجی بگیرید و کارفرما ارایه دهید.
در این فرایند تمام قطعات با توجه به زمان شروع و پایان ساختمان در تصویر اضافه خواهند شد.