مقالات

  • 344
  • 1399/11/18 12:42:50 ب.ظ
  • 1124
محیط داده مشترک یا CDE چیست؟

محیط داده مشترک یا CDE

محیط داده مشترک یا CDE چیست؟

در این بخش به توضیحات CDE و ضرورت آن و همچنین ارتباط آن با BIM پرداخته ایم و ...

محیط داده مشترک یا CDE در ساخت چیست؟

CDE مخفف common data environment به معنای محیط داده مشترک می باشد .

CDE فضایی مبتنی بر (ابر) است که اطلاعات پروژه های ساختمانی در آن ذخیره و برای شرکت کنندگان پروژه قابل دسترسی است. این دسترسی به شرایط یا میزان مجوز شرکت کنندگان و همچنین تعهدات قراردادی آنها بستگی دارد.


بی طرفی و مالکیت داده ها

بسیاری از سازمان ها در زمینه مهندسی و ساخت و ساز ، و همچنین فضای نرم افزاری مرتبط ، تشخیص می دهند که چگونه CDE می تواند همکاری موثرتری را بین شرکت کنندگان پروژه فراهم کند.

اطلاعات پروژه در یک پلتفرم واحد ضبط می شود. شرکت کنندگان در پروژه فقط می توانند مواردی را که اجازه دسترسی به آنها را دارند بررسی کنند. هر سازمان دارای یک فضای کاری خصوصی امن است ، که در طول پروژه نمی توان آن را از بین برد. سازمان ها می توانند داده های خود و آنچه را که با سایر شرکت کنندگان در پروژه به اشتراک می گذارند کنترل کنند.

برخی از این اطلاعات به مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) منتهی می شوند ، که فرصت های جدید و جذابی را برای BIM ایجاد می کند تا در نحوه مدیریت پروژه ها و دارایی ها نیز از اهمیت بیشتری برخوردار شود.

از نظر مفهومی ، این صنعت ادغام چندین نرم افزار را به عنوان CDE در نظر گرفته است. با این حال ، در عمل ، سازمان ها به دنبال یک منبع واقعی هستند ، از جمله یک ردیابی حسابرسی قوی از طریق یک پلتفرم ساده برای استفاده که در آن داده ها ایمن هستند و نمی توان مالکیت داده ها را در طول پروژه قطع کرد.

CDE واقعی از دو رکن اصلی تشکیل شده است: بی طرفی و امنیت.

بی طرفی اعتماد به نفس ایجاد می کند و به ایجاد اعتماد در بین شرکت کنندگان در پروژه کمک می کند. این اعتماد منجر به تصویب بیشتر CDE می شود که داده ها و بینش های بیشتری در مورد پروژه به دست می آورد. بی طرفی همچنین یک ردیابی حسابرسی غیرقابل تغییر ایجاد می کند و به کاهش اختلافات و حل سریعتر کمک می کند.

اطلاعات پروژه باید در CDE امن نگهداری شود که از پروتکل های امنیتی دقیق برای اطمینان از محافظت از داده های کلیه سهامداران در برابر تهدیدات استفاده می کند. کاربران پروژه باید با پشتیبانی راستی آزمایی دو مرحله ای و SAML برای ادغام با ارائه دهندگان SSO دسترسی ایمن داشته باشند.


چرا CDE مهم است؟

CDE یک قسمت اساسی از یک پروژه مهندسی یا ساختمانی است. دو نتیجه اصلی استفاده از تمرکز CDE بر همکاری پروژه و مدیریت اطلاعات شامل:

-ثبت ردیابی حسابرسی کامل دارایی ساخته شده از طریق محیطی کاملاً امن ، غیر قابل تغییر ، غیرقابل حذف و خنثی

-یافتن کارایی در تولید اطلاعات هماهنگ ، هم زمان و هم هزینه را کاهش می دهد

-اتصال تیم ها ، مدل ها و داده های پروژه در یک محیط ، حصول اطمینان از یک منبع واحد از حقیقت پروژه در جایی که شرکت کنندگان پروژه فقط به مواردی که مجاز به دسترسی هستند دسترسی دارند

-براساس دسترسی مجاز ، تیم های پروژه می توانند مجموعه ای از جدیدترین اطلاعات و داده های تأیید شده را از مناطق مشترک تهیه شده توسط CDE واقعی استخراج کنند

-پشتیبانی از فعالیتهای پایین دستی با اجازه استفاده مجدد از اطلاعات. این امر به تخمین ساخت و ساز ، برنامه ریزی ، مدیریت امکانات و برنامه ریزی هزینه در میان سایر فعالیتها کمک می کند

-به حداقل رساندن تلاش و کاهش زمان لازم برای بررسی ، مرور نسخه ها و انتشار مجدد اطلاعات

-اطمینان بیشتر از کنترل هماهنگی با اطمینان از درست بودن مدلها بدون وجود مشکل ، مانند درگیری بین مدلها. اینها غالباً در نتیجه فرآیند دقیق تولید طراحی می باشند


چگونه BIM و CDE در کنار هم قرار می گیرند؟

بسیاری از متخصصان ارزش استفاده از روش BIM در پروژه های دارایی ساخته شده را درک می کنند. بدون شک BIM روشی مفید برای بهبود تحویل پروژه های ساختمانی است. این روش باید از طریق CDE تغذیه شود تا ذینفعان اصلی نمایشی دیجیتالی از یک ساختمان را در چرخه حیات پروژه داشته باشند ، که اغلب دوقلوی دیجیتال نامیده می شود.

در قلب آن ، BIM که در یک CDE واقعی کار می کند - یکی با بی طرفی و امنیت در هسته آن - باید همکاری را افزایش دهد. چنین رویکردی پایه و اساس مرحله بعدی تحول دیجیتال در صنعت ما است. برای تسریع در این تغییر ، BIM باید از طریق یک مجموعه استاندارد و مقادیر عمل کند ، تیم های مختلف پروژه را متحد و توانمند سازد تا به همان روش از طریق فن آوری و فرآیندهای مشترک همکاری کنند.

تیم ها می توانند با ایجاد دارایی با استفاده از BIM ، هزینه های دوباره کاری و طراحی های ضعیف را کاهش دهند. به عنوان مثال ، مشتری پس از بررسی دارایی مجازی ، ممکن است تصمیم بگیرد که به چیزی متفاوت از آنچه در ابتدا پیشنهاد شده است ، نیاز دارد.

CDE بستری را برای ثبت ، توزیع و حل و فصل این تغییرات با هزینه کمتر فراهم می کند. نتیجه: تیم تحویل کارآمدتر و مشتری آگاه بهتر. متخصصان مهندسی و ساخت و ساز به کار BIM در داخل CDE برای کنترل و کارایی بیشتر پروژه ها متکی هستند.


دوقلوی دیجیتال چیست؟

یک دوقلوی دیجیتال ،نمایشی دیجیتالی از دارایی فیزیکی موجود یا آینده است که به طور مداوم در طول برنامه ، ساخت ، چرخه عمر به روز می شود. این دوقلوی دیجیتال اطلاعات کامل و دقیق را برای امکان تصمیم گیری بهتر و مداخلات در دارایی فیزیکی فراهم می کند.

BIM روش اساسی برای مفاهیم دوقلوی دیجیتال است و CDE برای ایجاد یک دوقلوی دیجیتال ضروری است - یک نتیجه مهم برای کمک به واگذاری بین مراحل مختلف پروژه.

دوقلوی دیجیتال یک مفهوم کلیدی برای فرآیند واگذاری بین مراحل مختلف پروژه است. مرحله بعدی پروژه اطلاعات مناسبی در مورد چگونگی تبدیل شدن پروژه به پروژه فعلی و همچنین آنچه باید به جلو اتفاق بیفتد خواهد داشت - زیرا این دوقلوی دیجیتال شامل داستان کلی پروژه است.

مفهوم دوقلوی دیجیتال سالهاست که مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. اما آنچه مالکان واقعاً آرزو می کنند - تبادل پویا داده ها و اطلاعات به صورت دو طرفه بین فضای فیزیکی و مجازی - اخیراً محقق شده است.

 


openBIM و openCDE چیست؟

به طور خلاصه ، openBIM یک رویکرد جهانی برای طراحی ، تحقق و بهره برداری از ساختمان های مشترک بر اساس استانداردهای باز و گردش کار است.

Oracle در تلاش است تا به استاندارد سازی در صنعت کمک کند و ابتکار OpenCDE را به عنوان یک گروه کاری در ساخت SMART International رهبری می کند. این ابتکار بر مبادلات هوشمند داده بین محیط داده آنلاین ، تألیف و ابزارهای کیفیت متمرکز است.


آینده BIM و CDE چیست؟

Oracle در تلاش است تا به استاندارد سازی در صنعت كمك كند و ابتكار CDE را به عنوان یك گروه كاری در ساخت SMART International رهبری می كند. این ابتکار بر مبادلات هوشمند داده بین محیط داده آنلاین ، تألیف و ابزارهای کیفیت متمرکز است. اهمیت باز بودن ، خنثی بودن و تمایل به همکاری در صنعت دارایی ساخته شده ادامه خواهد یافت.

در نتیجه ، ما انتظار داریم تمرکز بسیار بیشتری بر نیازهای تبادل اطلاعات ، مانند مورد نیاز اطلاعات تبادل (EIR) در سال 2020 و بعد از آن ، داشته باشیم. در آینده ، ما شاهد دستورالعمل های بهتری در مورد آنچه باید در مبادلات اطلاعات پویا گرفته شود ، خواهیم بود.

سازمانها و افراد بیشتری در صنعت متوجه خواهند شد که باید در مورد طبقه بندی و خصوصیات مورد نیاز در هنگام تبادل داده ها در پروژه ها توافق صورت گیرد.

همچنین API ها از اهمیت بیشتری برای صنعت برخوردار می شوند. ما شاهد استقبال بیشتر و استفاده از API ها برای کمک به صنعت در واقع همکاری به جای مدیریت داده ها از طریق کانتینرها هستیم که تمایل به بسته شدن دارند. API راه جدیدی برای دسترسی به داده ها خواهد بود.

به طور کلی ، آینده BIM - و تحول دیجیتال صنعت - در گشودگی بیشتر و استفاده از CDE های واقعی است.

 

منبع : oracle.com

اطلاعات تماس

تلفن :36051223-051

شنبه تا چهارشنبه ساعت 17 الی 20 ( در صورت عدم پاسخگویی با همراه تماس حاصل فرمایید)

همراه : 6436-309-0915

پست الکترونیک : Planner_matlabi@yahoo.com

آدرس : مشهد ، بلوار سید رضی تقاطع فرهنگ - ساختمان 243

 

دریافت رمز پک های آموزشی ( ویژه خریداران)