داینامو در طراحی پارامتریک


نرم افزار داینامو که شامل یک سری گره ها و پکیج ها با کارکرد مختلف می باشد که از ترکیب آن ها با قوانین مربوطه به همراه دستورات ریاضی می توان فرم دلخواه را مدلسازی نمود. در این آموزش یک حجم را با روش های پارامتریک در داینامو مدلسازی کرده ایم که در آن می توانید با لیست های مختلف و پرکاربرد داینامو آشنا شوید . با استفاده از موارد و نکات گفته شده در همین تمرین شما نیز می توانید پوسته های خلاقانه و پیچیده ای را طراحی کنید که مدلسازی آن بدون این روابط به راحتی امکان پذیر نمی باشد.

برای مشاهده نمونه آموزش فرم های پارامتریک به بخش آموزش های داینامو مراجعه کنید.

معرفی پکیج های پرکاربرد در داینامو

برای مطالعه سرفصل های مباحث تدریس شده در داینامو کلیک نمایید.

طراحی پارامتریک چیست؟


طراحی پارامتریک به پروسه ای گفته می شود که براساس یک سری الگوریتم مشخص می باشد. در این طراحی این الگوریتم ها و روابط هندسی طبق قوانین خاص با یکدیگر ترکیب شده تا نتیجه مورد نظر یعنی فرم های پیچیده حاصل شود. در طراحی پارامتریک تمامی فیلدها و بخش های طرح از لحاظ عددی و هندسی قابل کنترل بوده و منظور از پارامتریک بودن نیز همین وابستگی پارامتر ها در فرمول بدست آمده می باشد.

این طراحی از زمان های بسیار قبل نیز وجود داشته است و امروزه با روی کار آمدن نرم افزار های بسیار در این حوزه به یک گرایش جذاب در معماری تبدیل شده است.
 

نمونه موردی از معماری های پارامتریک


شهر بی انتها در لندن : این پروژه قابل تحسین در شهر لندن که از ویژگی های بارز آن تعداد طبقات و ارتفاع زیاد آن می باشد به روش پارامتریک طراحی شده است. طرح این سازه در سال 2014 برنده مسابقه طراحی برای آسمان خراش در لندن شد.

معماری مرکز فرهنگی حیدر علی اف_زاها حدید : معماری مرکز فرهنگی حیدر علی اف توسط معمار برجسته زاها حدید انجام شده است. این بنا در باکو پایتخت اذربایجان قرار گرفته و مرکز فعالیتهای متنوع فرهنگی و هنری در این منطقه می باشد.

 


هم اکنون به مشاهده این آموزش پارامتریک در داینامو بپردازید...