مفهوم BIM به بیان ساده :


بيم چيست؟ اهداف بيم چيست؟ مزيت اجراى فرايند بيم چيست؟ آيا بيم براى قبل اجرا مى باشد يا بعد اجرا؟
تمامى اين ها سوالاتيست كه به احتمال زياد در ذهن همه ى شما پيش آمده است؛
و اما پاسخ این سوال ها در كليپ زير مى باشد.
در اين كليپ مهندس شهريار مطلبى به بيانى ساده و روان به بيان مفاهيم بيم و كاربرد آن به صورت مختصر پرداخته اند.


هم اكنون اين كليپ توضيحات مفاهيم بيم را از دست ندهيد.


BIM و کاربرد آن :


كلمه BIM مخفف Building Information Modeling به معناى مدلسازى اطلاعات ساختمان مى باشد و يا مى توان BIM را مدلسازى اطلاعات ساخت تلقى نمود زيرا در تمام شاخه هاى مهندسي اعم از راه سازى، سد سازى و پل سازى و حتى امروزه در مرمت ابنيه تاريخى از بيم استفاده مى گردد. يكى از اهداف بيم مدلسازى ديجيتال ساختمان و يا به عبارتى ساختن صفرتاصد يك ساختمان به صورت مجازى مى باشد.
در اين روند بايد تمام بخش هاى يك پروژه (معمارى ، سازه ، تاسيسات مكانيكى و تاسيسات برق) بايد به صورت تيمى با هم همكارى داشته باشند.

Information در  BIM :


تا الان شده از خود بپرسید که کلمه Information در BIM چه کاربردی دارد و به چه منظور است؟
وقتى صحبت از مدلسازى ديجيتال ساختمان مى شود يعنى مدل ما بايد داراى تمامى اطلاعات براى هر عنصر پروژه باشد كه تاكيد مفهوم بیم و حرف (I) در كلمه BIM مخفف Information يا همان اطلاعات بر همین موضوع مى باشد.
اطلاعات شامل همه اطلاعات اعم از فيزيكى و ... نيز مى باشد كه ما را به مباحثى چون آناليز انرژى و آناليز نور مى رساند.
حتماً تا به امروز مشاهده كرديد كه اسناد و مدارك زيادى براى هر پروژه بايگانى مى گردد اين بخش از بايگانى نيز در فرايند BIM مى تواند به صورت ديجيتالى باشد و تمامى اطلاعات به صورت Document ثبت گردد و در يك فرايند BIM ذخيره شود.

 
فوايد بيم به گفته کارفرماها :


طبق گفته كارفرماها انجام فرايند BIM باعث 72% بهبود مالى ، 85% بهبود جداول متره ، 85% كاهش خطرهاى احتمالى ، 92% بهينه سازى طراحى و همچنين 98% درك بهتر پروژه را به همراه داشته است و همين آمار و بهبودها مارا راقب به تكنولوژى بيم و اجرايى كردن و الزامى كردن آن مى كند.


بيم بعد از اجرا :


فرايند بيم بعد از اجرا و احداث پروژه ، در بحث نگه دارى ، تعميرات و خيلى موارد ديگر تا پايان عمر مفيد يك پروژه از بيم استفاده مى گردد.

به عنوان مثال پس از سال ها گذشت از ساخت یک پروژه اگر در بخشی از تاسیسات دچار مشکل شویم با بررسی قبلی فایل بیم و کمترین تخریب برای دستیابی به محل آسیب دیده تعمیرات صورت خواهد گرفت. این مثال فقط نمونه کوچکی از تاثیر بیم در بعد از اجرا می باشد.


مزيت هاى بيم :


بيم باعث مى شود ريسك هاى احتمالى يك پروژه كاهش پيدا كرده، پيش بينى هاى مالى و زمانى بهبود گردد و در پايان بتوانيم نتايج بهترى از پروژه كسب كنيم.
در اين پروسه يكي از موارد نقش مهم نرم افزارهای به روز دنيا مى باشد و يكى از اصلى ترين اين نرم افزارها Autodesk Revit مى باشد كه قدرت آن بر هيچكس پوشيده نيست و اين نرم افزار پوشش دهنده بخش هاى مختلف معمارى ، سازه ، تاسيسات مكانيكى و تاسیسات برق پروژه مى باشد .
بيم همواره تلاش مى كند تا بهترين خروجى از يك پروژه حاصل گردد و همچنين روشی براى آزمون و خطا كردن مجازى و نه به صورت حقيقى مى باشد .