بیم در کشورهای پیشرفته


دنیای اطراف ما هر روز از نظر فنی در حال پیشرفت می باشد.

با افزایش شهرنشینی و شتاب گرفتن شهرهای هوشمند ، همه کشورهای مهم در سراسر جهان توجه به تصویب BIM را شروع کرده اند.

تصویب BIM می تواند به کشور در جهت ایجاد استحکام در زیرساخت ها کمک کند و آن را به عنوان الگویی برای دیگران قرار دهد.

به وضعیت BIM در کشورهای مختلف بپردازیم :

 

1. انگلستان


با حمایت دولت ، انگلستان استراتژی BIM را به طور بنیادی اتخاذ کرده است که باعث تمجید از چهره جهانی طراحان ، پیمانکاران و سایر متخصصان انگلیس گردیده است. در آوریل 2016 ، دولت BIM سطح 2 را برای کلیه پروژه های عمومی اجباری کرد. صنعت ساخت و ساز UK یکی از پیشرفته ترین و دیجیتالی ترین فناوری در جهان می باشد. پس از ابتکار عمل دولت ، گزارش ها نشان داده اند که 20 درصد صنعت آن را با موفقیت اتخاذ کرده اند و از سال 2017 رشد 12 درصدی را کسب نموده اند.

 

2. ایالات متحده


BIM در ابتدا مورد استفاده قرار گرفت و با موفقیت در دهه 1990 در سراسر جهان اجرا شد. ایالات متحده پیشگام در دستیابی به توسعه و پذیرش BIM در دهه 1970 در صنعت ساختمان بود. BIM هنوز در همه ایالت ها اجباری نیست ، اما انتظار می رود رشد قابل توجهی داشته باشد. ایالت ویسکانسین در صورت مساوی یا بالاتر از بودجه کل 5 میلیون دلار ، اجرای BIM را برای پروژه های عمومی اجرایی و اجباری کرد. اما فقط در سه سال گذشته تصویب BIM افزایش یافته است. روند پیاده سازی دیجیتالی شدن صنعت ساخت و ساز در ایالات متحده کند بوده است و دلیل آن هم شکل آزمایشی بودن آن است. راه حل ها و پیشرفت های طولانی مدت هنوز در دست انجام می باشد.

 

3. فرانسه


فرانسه در حال نقشه برداری برای دیجیتالی کردن بخش ساخت و ساز خود است و همچنین استانداردهای BIM را برای کارهای پروژه های زیربنایی توسعه داده است. در سال 2014 ، آنها با توسعه 500000 خانه با استفاده از BIM راآغاز کردند. آنها همچنین بودجه ای در حدود 20 میلیون یورو را برای ارتقا کامل صنعت ساخت و ساز به صورت دیجیتالی اختصاص داده اند. در آینده ، اجرای BIM در پروژه های عمومی اجباری است. هدف آنها از طرح انتقال دیجیتال دستیابی به پایداری و بهینه سازی هزینه ها است. این کاربرد با افزودن مزایای ارزشمند مانند محیط زیست ، اجتماعی و حفاظت از SME ها به رشد مداوم اقتصاد منجر می شود.

 

منطقه اسکاندیناوی


نروژ ، دانمارک ، فنلاند و سوئد اولین کسانی بودند که تصویب عملی BIM را دریافت کردند. مجوزهای انجام پروژه های عمومی در این کشورها وجود دارد. آنها یکی از رهبران جهانی در تصویب و اجرای BIM هستند.

 

4. فنلاند


فنلاند فناوری BIM را در سال 2002 پیاده سازی کرد. در سال 2007 ، Senate Properties ، یک نهاد مهم دولتی که مسئولیت مدیریت دارایی های املاک کشور را بر عهده دارد ، و آنها الزامات انطباق IFC و مدل های BIM را در تمام پروژه های خود اجباری کردند. اجرای BIM در این کشور در بالاترین حد است زیرا در سال 2007 ، 93٪ از شرکتهای معماری و 60٪ از شرکتهای مهندسی از BIM در حالت معمول خود استفاده می کردند.

 

5. سوئد


دولت در سال 2015 اجراو استفاده از BIM را تسهیل کرده است. سطح پذیرش در سوئد بسیار بالا می باشد. پیش از رهنمودهای دولت ، سوئد راهنمایی های مختلفی را برای ارتقا BIM با برجسته کردن بهترین روش ها از سال 1991 منتشر کرده بود.

 

6. دانمارک


با اجرای موفقیت آمیز ، دانمارک از سال 2000 نتایج بسیار خوبی را کسب می کند. در سال 2006 ، 50٪ از متخصصان ساخت و ساز از BIM در پروژه های خود استفاده می کردند. دانشگاههای آموزشی ابتکار عمل را برای آموزش دانشجویان در همین زمینه به عهده گرفته اند. با نگاه بهافراد متخصص در زمینه ساخت و ساز ، آنها همچنین در حال تحقیق و توسعه برای تصویب BIM هستند.

 

7. نروژ


Statsbygg و Builders Home نروژی دو انجمنی هستند که وظیفه ساخت ، مدیریت و توسعه کلیه امکانات عمومی و دولتی را بر عهده دارند. آنها استفاده از BIM را برای همه پروژه های خود در سال 2009 موظف کرده اند و از سال 2010 به مدل های BIM سازگار با IFC نیاز دارند.

 

8. سنگاپور


مرجع ساختمانی سنگاپور از سال 2015 ، BIM را در تمام پروژه های عمومی اجرا کرده است. دولت سنگاپور برای اجرای موفقیت آمیز BIM بودجه ای بالغ بر 250 میلیون دلار استرالیا اختصاص داده است. تمرکز قابل توجهی به BIM برای سنگاپور داده شده است تا صنعت را دیجیتالی کند. سازمان ساخت و ساز ، CORNET ، ارسال الکترونیکی BIM را در سال 2015 پیاده سازی کرده است. آنها تصویب BIM را برای تمام پروژه های بزرگتر از 5000 متر مربع اجباری کرده اند.

 

9. امارات متحده عربی


امارات متحده عربی یک اقتصاد به سرعت در حال رشد و شهرنشینی است که صنعت ساخت و ساز به طور قابل توجهی از این رشد عظیم حمایت می کند. بسیاری از ساختمانهای معروف از BIM استفاده کرده اند و قبل از تصویب حکم توسط دولت ، که در سال 2014 بود ، در حال افزایش بوده اند. این برای تمام پروژه های 40 طبقه و بالاتر یا 300،00 متر مربع اجباری است. به نظر می رسد تصویب BIM در امارات متحده عربی کند است ، اما برخی از پروژه های قابل توجه از BIM استفاده کرده اند.

 

10. چین


تصویب BIM در چین از سال 2016 افزایش قابل توجهی داشته است. متخصصان AEC چینی و چندین سازمان سطح بالا از سیاست ها، پذیرش BIM را برای رشد و دیجیتال سازی ادغام کرده اند. BIM به عنصری مهم تبدیل شده است و اکنون در بیشتر پروژه های آن مورد استفاده قرار می گیرد. حتی دولت چین نیز علاقه زیادی به سیاست های پذیرش BIM دارد. آنها هنوز BIM را اجباری نکرده اند ، اما استفاده از آن مثبت و مورد تشویق قرار گرفته است. چین کشوری پهناور و دارای اقتصادی در حال ظهور است ، اما وقتی صحبت از صنعت ساختمان می شود ، به صورت منطقه ای بسیار پراکنده است. با وجود همه این موارد ، تصویب BIM اهمیت زیادی در چین نیز پیدا کرده است.

 

11. استرالیا


صنعت ساخت و ساز به میزان قابل توجهی به رشد اقتصادی استرالیا کمک می کند. حدود 7.8٪ از کل تولید ناخالص داخلی از صنعت ساخت و ساز تأمین می شود. برای افزایش بهره وری از فرآیندهای ساختمان ، متخصصان BIM را انتخاب می کنند. تصویب BIM همچنان در استرالیا پراکنده است زیرا رویکرد مداومی برای آن وجود ندارد. تعداد کمی از بخش های خصوصی BIM را اجرا می کنند. با این وجود فاقد سازگاری است. در سال 2016 ، دولت خواستار ایجاد یک کارگروه زیرساخت هوشمند برای اجرای موفقیت آمیز BIM در تمام پروژه های عمومی بالای 50 میلیون دلار شد. رشد پیش بینی شده بازار BIM در استرالیا 6.5 میلیارد دلار تا سال 2020 است.

 

12. آلمان


تحول صنعت ساخت و ساز در آلمان به دلیل درگیری و ارتباط نادرست بین مقامات آلمانی در طی فرایند تصمیم گیری ، کندتر صورت گرفته است. مشکل اساسی که آنها با آن روبرو بودند این بود که آنها در دهه گذشته کاهش سودآوری و کاهش تعداد پروژه های ساختمانی را مشاهده کردند. تمرکز آنها اکنون به BIM تغییر یافته است و پیش بینی می شود که آنها BIM را تا سال 2020 اعمال کنند. اکنون تمرکز بر روی یک رویکرد مشترک است که فناوری جدید از اجرای آن در تمام مراحل ساخت ارائه می دهد. در سال 2016 ، آنها یک پروژه آزمایشی BIM را با دیجیتالی کردن پروژه های حمل و نقل آغاز کردند.