ادامه BEP نویسی :

اجرای BIM به برنامه ریزی دقیق و همچنین اصلاح فرایندهای استاندارد طراحی نیاز دارد. BEP ، یعنی برنامه اجرای BIM سندی است که در اجرای این فناوری جدید به ما کمک می کند. این یک سند زنده است که در حین کارهای طراحی به روز می شود و به تنهایی مطابق با نیازهای گروه های طراحی و اجرایی تهیه می شود. اگرچه خود این طرح برای پروژه خاصی ایجاد شده است ، اما روند ایجاد آن از ویژگی های مشترکی برخوردار است. در بخش اول BEP نویسی ، ما آموخته ایم که بدون اهداف مشخص و قابل اندازه گیری ، خیلی دور نخواهیم شد. روند اجرای BIM سازگار نخواهد بود . در پست امروز ، ما یک مسئله بسیار مهم ، یعنی انواع استفاده از BIM در مراحل مختلف اجرای پروژه را از نزدیک بررسی خواهیم کرد.

1. چگونه می تواند BIM را در پروژه ما پیاده سازی کند؟


وقتی تیم BIM اهداف قابل اندازه گیری را چه از نظر پروژه و چه از نظر شرکت مشخص می کند ، باید کاربردهای خاص احتمالی فناوری BIM را کشف و شناسایی کند. خود مدل و همچنین اطلاعات موجود در آن ، ممکن است به طور مختلف در کل چرخه عمر سرمایه گذاری مورد استفاده قرار گیرند. شروع از برنامه ریزی از طریق طراحی ، اجرا و پایان دادن به مرحله مدیریت املاک . نحوه استفاده از BIM عمدتا به هدف ما یعنی آنچه می خواهیم بدست آوریم بستگی دارد .

2. کاربردهای مختلف BIM


مدل BIM ممکن است به روشهای مختلف اعمال شود. در مراحل اولیه ، ممکن است روند ایجاد نقشه های طرح را تسهیل کند. در مرحله طراحی ، در مدل سازی با راه حل های جدید ممکن است مفید باشد ، در حالی که وقتی صحبت از سایت ساختمانی می شود ، ممکن است آن را برای برنامه های کاری یا تجزیه و تحلیل هزینه اعمال کنیم. کاربرد BIM عمدتا به نیازهای پروژه ، جاه طلبی مشتری و مهارتهای تیم طراحی و اجرایی بستگی دارد. در لیست زیر ، چند نمونه از کاربردهای BIM را که ممکن است در مراحل مختلف پروژه با آنها روبرو شویم ، بیان شده است :

وجود تجزیه و تحلیل وضعیت

با استفاده از ابزارهای BIM و GIS ، تیم پروژه در تلاش است تا بهینه ترین مکان را برای پروژه آینده پیدا کند. داده های جمع آوری شده از منطقه ابتدا برای انتخاب مکان و سپس موقعیت یابی ساختمان بر اساس معیارهای دیگر استفاده می شود.

مدل سازی وضعیت موجود

تجزیه و تحلیل وضعیت موجود - شامل توسعه یک مدل سه بعدی از شرایط موجود برای منطقه ، اشیا موجود در سایت و منطقه اطراف سرمایه گذاری است. از روشهای زیادی می توان برای ایجاد چنین مدلی استفاده کرد: اسکن لیزری ، روشهای متداول ژئودزیک یا فتوگرامتری. انتخاب به نوع کار و کارآیی بیشتر برای پرونده ما بستگی دارد.

Analysys هزینه - BIM 5D

برآورد هزینه راهی برای استفاده از مدل های سه بعدی برای تولید مطالعات امکان سنجی و مقایسه گزینه های مختلف بودجه است. این فرایند به تیم اجازه می دهد تا هزینه های ساخت و اثرات تغییرات آنها را در تمام مراحل پروژه تجزیه و تحلیل کند. این امر در کاهش بیش از حد بودجه ناشی از تغییرات طراحی بسیار مفید است. استفاده از BIM در این زمینه در مراحل اولیه یک پروژه بسیار مفید است.

برنامه نویسی فضایی

Space Programming یک کاربرد BIM است که در آن از مدل های سه بعدی برای بررسی نیازهای مکانی مشتری استفاده می شود. برنامه نویسی فضایی در زیر فاز طراحی مفهومی اتفاق می افتد و ممکن است از ابزار تخصصی تحلیل فضایی استفاده کند. مدل BIM توسعه یافته به تیم پروژه در تجزیه و تحلیل مکانی سرمایه کمک می کند و به انتخاب راه حل بهینه کمک می کند.

مدل سازی سه بعدی

چرخه کاری که در آن از نرم افزارهای تخصصی برای ایجاد مدلهای سه بعدی پروژه استفاده می شود. این محبوب ترین شکل استفاده از مدل ها و یکی از اولین مراحل اجرای BIM است. نکته اصلی در این فرآیند ، ایجاد یک مدل و اتصال صحیح آن با انواع مختلف داده مانند خصوصیات شی ، مقدار ، هزینه ها و برنامه ها است.

تجزیه و تحلیل کارهای ساختمانی - BIM 4D

فرایندی که در آن از مدلهای سه بعدی برای افزودن یک بعد زمان به خصوصیات شی در برنامه ریزی سایت استفاده می شود. مدل سازی 4D یک ابزار قدرتمند تجسم و ارتباطات است که می تواند مزایای زیادی به تیم طراحی بدهد. با استفاده از آن ، می توانیم به طور موثری مراحل سایت های نوسازی را برنامه ریزی کنیم ، ترتیب ساخت و ساز و همچنین فضای مورد نیاز در قسمت های انتخاب شده پروژه را نشان دهیم.

تجزیه و تحلیل عملکرد نور

فرایندهایی که در آنها از مدلهای سه بعدی برای شبیه سازی سطح روشنایی طبیعی و مصنوعی استفاده می شود. به لطف آن ، ما می توانیم یک بررسی کمی و زیبایی شناختی از شرایط نوری انجام دهیم و به تیم پروژه در انتخاب بهترین راه حل ها کمک کنیم.

تجزیه و تحلیل آکوستیک

پروسه هایی که در آنها از مدل سه بعدی برای انجام مطالعات صدا ، آزمایش قرارگیری تجهیزات صوتی و همچنین شبیه سازی عایق / میرایی صدا استفاده می شود. چنین تجزیه و تحلیل هایی در انتخاب بهترین مواد استفاده شده در یک فضا کمک می کنند.

تحلیل باد

تحلیل هایی که از مدل سه بعدی برای شبیه سازی تأثیرات باد بر سازه ها استفاده می کنند. این شبیه سازی برای آگاهی از روند طراحی با شناسایی جهت ها و اشکال بهینه در نظر گرفته شده است.

تحلیل ساختاری

استفاده از مدل سه بعدی برای تجزیه و تحلیل سازه معمولاً شامل بررسی تأثیر بارهای استاتیکی / دینامیکی بر ساختمان است. به لطف آن ، می توان راه حل های ساختاری را برای تأمین نیازهای استاندارد طراحی و همچنین در نظر گرفتن صرفه اقتصادی ترین انواع بهینه کرد.

ارزیابی پایداری

از مدلهای سه بعدی برای محاسبه تأثیرات زیست محیطی یک پروژه ساختمانی جدید یا یک تاسیسات موجود استفاده می شود. این محاسبات ممکن است شامل اثر کربن ، ارزیابی چرخه زندگی ، انرژی تجسم یافته و سایر معیارهای پایداری باشد.

نوشتن اسناد 2 بعدی

رایج ترین شکل استفاده از فناوری BIM این است که از مدل سه بعدی اطلاعاتی برای تولید نقشه های 2 بعدی استفاده می شود. مستندات دو بعدی معمولاً شامل نقشه ها ، مقاطع ، ارتفاعات دو بعدی و همچنین نقشه هایی از جزئیات ساخت ، نقشه های کارگاه ، برنامه ها و تجسم های معماری است.

هماهنگی سه بعدی

فرایندهایی که در آنها از مدل های سه بعدی برای هماهنگی رشته های مختلف (به عنوان مثال ساختاری و مکانیکی) استفاده می شود. مدل های انضباطی در یک مدل چند رشته ای ترکیب می شوند. سپس با استفاده از نرم افزار ویژه مدل ها را اعتبار سنجی می کنیم. با هماهنگی سه بعدی ، ما می توانیم اختلافات احتمالی بین عناصر مجازی را قبل از ساخت یا ساخت واقعی شناسایی و حل کنیم.

ساخت دیجیتال

فرایندی که از اطلاعات دیجیتالی برای تسهیل ساخت مصالح ساختمانی یا مجامع استفاده می کند. به عنوان مثال می توان به ساخت ورق فلز / لوله ، ساخت فولاد سازه ای ، ساخت پانل دیواری و ساخت مونتاژ دیوار اشاره کرد.

تهیه دارایی

استفاده از مدل های سه بعدی برای مدیریت خرید برای مدیریت تهیه دارایی های عملیاتی مانند مبلمان ، اتصالات و مبلمان تخصصی اتاق. اطلاعات حاصل از مدل در انجام دقیق ترین خرید دارایی ها که شامل ارزیابی ، مذاکره ، مناقصه ، خرید ، لیزینگ ، استخدام طولانی مدت ، گرفتن سهام و همچنین دفع دارایی است ، کمک می کند.

تعمیر و نگهداری مانیتور

استفاده از مدلهای اطلاعات تاسیسات برای نظارت بر وضعیت تأسیسات و برنامه ریزی فعالیتهای نگهداری برای تاسیسات.

مدیریت فضا

این فرایندی است که در آن مدل اطلاعات ساختمان به تیم مدیریت تأسیسات اجازه می دهد تا میزان استفاده از فضای موجود را تجزیه و تحلیل کرده و اصلاحات را در رابطه با هر استاندارد قابل اجرا به طور موثر برنامه ریزی کند. این امر به ویژه در پروژه های نوسازی که قسمت های ساختمانی اشغال می شوند بسیار مفید است. مدیریت فضا تخصیص مناسب منابع را در طول عمر تأسیسات تضمین می کند.

3. موارد استفاده BIM - انتخاب خود را از کجا شروع کنیم؟

خوب ، ما قبلاً گفتیم که برخی از برنامه های BIM در چرخه عمر سرمایه گذاری چیست. اکنون سوال جدیدی مطرح می شود - "چگونه مناسب ترین برنامه ها را برای پروژه خود انتخاب کنیم؟" در این حالت ، بهترین راه حل این است که دوباره نگاهی بیندازید و در مورد چگونگی استفاده از اطلاعات مدل در آینده بیندیشید. به عنوان مثال ، اگر می خواهیم از مدلی برای ایجاد طرح حفاظت در برابر آتش استفاده کنیم ، اطلاعات مربوط به کلاس مقاومت در برابر آتش باید در عناصر مدل شامل دیوارها ، درها یا پنجره ها باشد. از این رو ، ما می دانیم که ، به عنوان مثال ، معمار باید اطلاعات ذکر شده را در مرحله اولیه طراحی وارد مدل خود کند. این اطلاعات ممکن است در مراحل بعدی تحقق سرمایه گذاری اعمال شود.

دانش مربوط به استفاده از اطلاعات در آینده مزایای بسیاری به ما خواهد داد. این امر به توسعه استراتژی جریان داده در مدل کمک خواهد کرد. ما خواهیم فهمید که کدام اطلاعات به طور مکرر و کدام یک بار استفاده می شود. همچنین به تدوین استراتژی بهینه و تمرکز فقط بر اطلاعات مهم کمک خواهد کرد.

4. انتخاب استفاده مناسب BIM در BEP ما

اکنون می دانیم که کجا می توانیم BIM را در مراحل خاص پروژه اعمال کنیم. ما همچنین می دانیم که در هنگام استفاده از BIM ، ما همیشه باید اهداف و نتایج مورد نظر خود را در پروژه به خاطر بسپاریم. حال ، بیایید به سراغ خود پروژه برویم ، انتخاب برنامه مدل که ممکن است برای تیم توسعه دهنده BEP دردسرساز باشد. وظیفه ما انتخاب مناطقی است که از پتانسیل فناوری BIM در آن استفاده خواهد شد. برای تسهیل این کار ، ارزش استفاده از ابزارهای اثبات شده را دارد.

منبع : bimcorner.com