BIM و واقعیت افزوده 


یک دیدگاه پیشرفته برای نتایج پیشرفته

در حال حاضر مدل سازی اطلاعات ساختمان زندگی متخصصان ساخت و ساز (AEC) را آسان تر کرده است و آنها را قادر می سازد تا ساختمان ها و زیرساخت ها را با برنامه ریزی کارآمد تر ، طراحی ، ساخت و مدیریت کنند. با گردهم آوردن BIM و واقعیت افزوده ، صنعت ساخت و ساز آماده می شود تا از مراحل مختلف چرخه عمر پروژه چشم اندازی بهتر داشته باشد و از این رو نتایج پیشرفته تری داشته باشد.

پذیرش مدل سازی سه بعدی در ساخت و ساز مزایای بی شماری به همراه داشته است. مدل سازی سه بعدی ، نه تنها روند طراحی را تسریع می کند بلکه معماران و طراحان را قادر می سازد تا با ایده های مختلف بازی کنند و مشکلات احتمالی طراحی را قبل از اینکه به مسائل واقعی تبدیل شوند ، شناسایی کنند. مدل سازی سه بعدی در ساخت و ساز ، با قرار دادن همه قطعات در کنار هم ، نمای واقعی پروژه به پایان رسیده را فراهم می کند. مدل سازی سه بعدی پروژه ای را زنده می کند بدون آنکه حتی یک ذره گرد و غبار به حرکت درآید!

مدل سازی سه بعدی در ساخت و ساز همچنین امکان انیمیشن را فراهم می کند. به طور طبیعی ، مشتری می تواند در مورد یک پروژه چیزهای بیشتری را تجسم کند که یک نقاشی مسطح می تواند ارائه دهد. مشتریان به معنای واقعی کلمه می توانند از ساختمان پیشنهادی مجازی عبور کنند. درست مثل یک فیلم سه بعدی ، یک مدل سه بعدی مشتری را قادر می سازد تا درک کند که چگونه همه چیز چیده می شود. آنها می توانند از ورودی خانه آینده خود عبور کنند ، به لابی برسند و حتی میهمانان را که مشغول شام در محل غذاخوری هستند را تجسم کنند. آنها می توانند همه اینها را حتی قبل از اینکه آجر گذاشته شود ، ببینند!

به نظر نمی رسد هیجان به پایان برسد زیرا اکنون BIM با واقعیت افزوده داریم. واقعیت افزوده (AR) می تواند BIM را افزایش دهد و به کاربران امکان می دهد داده های مدل BIM را به صورت دستی و بصورت سه بعدی مشاهده کنند. معماران و طراحان می توانند با استفاده از عینک های هوشمند مدل های خود را در مقیاس رومیزی تجسم کرده و به سرعت طرح های خود را صیقل دهند.

5 ذینفع اصلی BIM و AR

مزایای وارد کردن واقعیت افزوده به BIM بسیار است. BIM با AR از فازهای طراحی ، ساخت ، بازرسی ، عملیات و نگهداری و بازسازی پروژه های ساختمانی حداکثر سود را می برد.

اما چگونه ؟!

طراحی

با آوردن مدلهای سه بعدی به AR ، طراحان و معماران قادرند طرحها را از نظر امکان سنجی ، عملکرد و زیبایی شناسی به شکلی همه جانبه ارزیابی کنند. این قابلیت همچنین مشتریان را قادر می سازد تا از تجربه مرور غنی تری برخوردار شوند. بر این اساس ، تغییرات به راحتی شناسایی می شوند و گزینه ها و پیشنهادهای طراحی می توانند به سرعت ارزیابی شوند.

ساخت و ساز

دستیابی به مدل های BIM در AR کارگران ساختمانی را قادر می سازد تا راحت تر درک کنند که کجا مواد باید گذاشته شود ، محل دقیق دیوارها، درها و پنجره ها مشخص می گردد. BIM با واقعیت افزوده به خدمات مسیریابی مانند کانالهای HVAC ، لوله های آب و مجاری برق کمک می کند. خطاهای نصب نیز با AR کاهش می یابد و کارهای ساختمانی احتمالاً سریعتر اجرا می شوند.

بازرسی ها

بنابراین ، BIM با AR چگونه در بهبود بازرسی ها کمک می کند؟بر این اساس ، چک لیست های ایمنی می توانند در متن ارائه شده و برای مکانی خاص فیلتر شوند. یک کاربر AR با مدل های BIM می تواند خطوط برق پنهان و زیر زمینی را مشاهده کند ، و در صورت کشف هر گونه مشکل ، می تواند پین های AR را در محل موضوع رها کند و برای اقدامات اصلاحی بعدی با نظرات یا عکس ها برچسب گذاری کند.

عملیات و نگهداری

BIM با AR به مراحل عملیاتی و نگهداری چرخه عمر پروژه ارزش افزوده می دهد. کاربر AR نیازی به متوقف کردن کار خود برای کسب اطلاعات در مورد مدل های ساختمان ، کتابچه های راهنما و نقشه ها برای ماشین آلات و غیره ندارد. اینها را می توان به طور مستقیم در دسترس کاربران قرار داد. در حین نگهداری ، با سفارشات کاری و دستورالعمل های کاری که مستقیماً در دسترس کاربران  AR قرار می گیرند ، می توان بهبود در دقت عملکرد ، کارایی و انطباق را مشاهده کرد.

سهولت کار بیشتر هم در عملیات و هم در تعمیر و نگهداری حاصل می شود زیرا AR امکان استفاده از هندزفری را فراهم می کند: کاربر می تواند اطلاعات را بدون نیاز به نگه داشتن نقشه ها یا ورق زدن یک کتابچه راهنما مشاهده کند.

نوسازی

قرار دادن زیرساخت های مخفی - به عنوان مثال ، تیرها و سایر اعضای سازه ، کانال ها ، مجراها و لوله ها را می توان با استفاده از  AR به راحتی مشاهده کرد. این امر به نوسازی کمک می کند. AR همچنین به مشتریان امکان می دهد طراحی مجدد را تجسم کرده و در اوایل برنامه ریزی هر گونه مسئله را شناسایی کنند ، بنابراین بازسازی را به یک کار ساده تر تبدیل می کند.

با درک مزایای ادغام واقعیت مجازی در BIM ، یک شرکت برتر مانند Turner & Townsend فناوری Matterport را برای راه اندازی تورهای مجازی سه بعدی به عنوان بخشی از فرایند اسناد خود برای انطباق و گزارش سایت ، به کار گرفته است.

فناوری Matterport به کاربران امکان می دهد تا به سرعت و به راحتی با دوربین Pro2 خود فضاهای دنیای واقعی را ثبت کنند تا تورهای مجازی سه بعدی ، نقشه های کف و عکاسی دقیق ایجاد کنند.

با ادغام این فن آوری در BIM ، شرکت ها می توانند با دقت بیشتری مراحل اصلی ساخت را ثبت کنند و پیشرفت را به طور موثر به سهامداران پروژه منتقل کنند. این امر منجر به شفافیت بالاتر در تمام مراحل یک پروژه می شود.

به گفته نیک جونز ، مدیر ، مدیریت پروژه در Turner & Townsend ، "توانایی یکپارچه سازی Matterport با فناوری BIM باعث می شود چشم انداز برای کاربردهای آینده آن بسیار زیاد باشد. استفاده از تورهای مجازی Matterport 3D به این معنی است که مشتریانی که نمی خواهند روی چکمه هایشان گل و لای بگذارند می توانند به پیشرفت سایت دسترسی مستقیم داشته باشند و ما یک تصویر واضح و صادقانه از کار در سایت داریم که در قالب تعاملی مستند شده است.

علاوه بر کمک به دستیابی به کارایی بالاتر در چرخه عمر پروژه های ساختمانی ، AR می تواند مزایای مختلف دیگری را نیز برای کاربران BIM فراهم کند.

به عنوان مثال ، AR یک سرویس تماس صوتی و تصویری را فراهم می کند ، که کاربر را به یک متخصص از راه دور متصل می کند ، وی می تواند دقیقاً همان چیزی را ببیند که پوشنده AR می بیند: محیط فیزیکی و همچنین محتوای مجازی. این هماهنگی مهارت های پوشنده را افزایش می دهد و منجر به تشخیص سریعتر و حل مسائل می شود.

دستیابی به BIM با واقعیت افزوده نکته مهم بعدی در صنعت ساخت و ساز است و باید برای دستیابی به بازده بالاتر در پروژه ها ، آن را با آغوش باز پذیرفت.

منبع : www.geospatialworld.net