VR در BIM


پروژه های معماری ، مهندسی و ساخت و ساز به دلیل انبوهی از عوامل و رویدادهای پیش بینی نشده در طول برنامه ریزی و اجرای پروژه های پیچیده مدت ها است که با تأخیر و افزایش هزینه ها روبرو بوده است. در حالی که هرگز نمی توان خطرات اقتصادی را به طور کامل کاهش داد ، ظهور فناوری جدید همیشه عامل اصلی تغییر بوده است.

چرا صنعت AEC واقعیت مجازی را در BIM اتخاذ می کند؟


طی دو دهه گذشته ، پیشرفت در صنعت AEC عمدتاً نتیجه چند تغییر تکنولوژیکی بوده است که شیوه تصور ، طراحی و ساخت بنیادی ساختمان ها را دگرگون کرده است.

1- اولین مورد توسعه نرم افزار CAD 2D بود که تغییر مسیر از کشیدن دستی به کشیدن دیجیتال را با کمک رایانه تسهیل کرد.

2- مورد دوم معرفی مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) بود که مفهوم "ترسیم" را به کلی حذف کرد. و با ایجاد یک "دوقلوی دیجیتال" ساختمان در کامپیوتر قبل از ساختن موجودیت فیزیکی ، مدل سازی سه بعدی و برچسب گذاری داده ها را به عنوان راهی برای پیشبرد معرفی کرد.

3- فناوری واقعیت مجازی (VR) اخیراً به عنوان گام بعدی به جلو در استفاده از توانایی های بالقوه BIM مورد توجه قرار گرفته است. از طریق پیاده سازی VR ، متخصصین AEC اکنون می توانند با ورود به مدل های BIM خود ، ساختمان های خود را از طریق یک تجربه همه جانبه کشف کنند ، شناسایی مشکلات و چالش های بالقوه در طراحی و ساخت هر پروژه خاص را امکان پذیر می کنند.

استفاده از BIM و VR اکنون در چارچوبی شناخته شده است که تحت عنوان Virtual Design and Construction (VDC) شناخته می شود و روند کار کاملاً دیجیتالی را از طراحی به ساخت ترسیم می کند. در حال حاضر توسط برخی از کشورها مانند سنگاپور که برای تغییر بیشتر در دیجیتالی شدن صنعت تلاش می کنند ، این کار را آغاز می کنند.

آیا VR برای مناقصه پروژه به طور فزاینده ای لازم است؟


الزامات مناقصه که پیش بینی می کنند واقعیت مجازی (VR) در راستای طراحی و ساخت مجازی (VDC) اتخاذ شود ، افزایش یافته است ، اگر بدون شرکت در رقابت برای چنین پروژه هایی کاملاً کنار گذاشته نشود ، یک شرکت به شدت آسیب خواهد دید.

این پیشرفت طبیعی پس از اتخاذ انبوه BIM است ، تا VR به عنوان یک نیاز مناقصه دنبال شود. این امر به وضوح در کشورها و مناطقی مانند سنگاپور ، انگلستان و اسکاندیناوی دیده می شود. جایی که اکنون BIM برای کل پروژه های دولتی و تاسیسات کلیدی در سراسر کشور مجاز است.

ما همچنین شاهد بوده ایم که BIM به طور فزاینده ای در بسیاری از پروژه های APAC و ANZ با علاقه فزاینده توسط بخش خصوصی در کشورهایی مانند دبی و چین به یک انتظار تبدیل شده است ، زیرا VR باعث افزایش مقرون به صرفه هماهنگی و اجرای BIM می شود.

آیا VR برای صنعت AEC یک مد است؟


همانطور که در نمودار تولید شده توسط گارتنر دیده می شود ، VR در مراحل مختلف "چرخه هایپ» (Hype Cycle) پیشرفت کرده است ، زیرا در سالهای منتهی به 2017 مرحله های انتظارات و ناامیدی های تورم خود را طی کرده است.

واقعیت مجازی که به سرعت به سال 2019 منتقل می شود ، از چرخه فناوری های نوظهور Hype Cycle عبور کرده و اکنون با بلوغ این فناوری و کاهش قیمت سخت افزار و نرم افزار ، اکنون به سمت پذیرش جریان اصلی در حال حرکت است.

در حالی که VR مصرف کننده اصلی معمولاً بر موارد استفاده در بازی متمرکز است ، تولید محتوای با کیفیت برای بازار انبوه مدتی طول می کشد. با این حال ، برای صنعت AEC ، با توانایی تبدیل مدل های دقیق BIM به VR ، یک کاربرد فوری VR به جریان کار فعلی وجود دارد و آن را از سایر صنایع و بازارهای مصرف متمایز می کند.

آیا فناوری VR قابل دسترسی است؟


با توجه به اینکه اکثر دستگاه های VR به راحتی به عنوان هزینه سخت افزاری تجاری (COTS) در بودجه بندی پروژه مشخص می شوند ، همراه با مارک های معتبری مانند HTC و Microsoft به شدت برنامه های سازمانی را برای دستگاه های VR خود هدف قرار می دهند.

سخت افزار VR برای افراد ناآگاه و به ویژه برای صنعت ساخت و ساز ، که بودجه بندی پروژه به راحتی می تواند به صدها میلیون برسد ، مقرون به صرفه است. یک دستگاه VR میان رده چند صد دلار به خریدار بازمی گرداند در حالی که بالاترین قیمت های نهایی مانند HTC VIVE PRO هنوز کمتر از 2000 دلار است که خوشبختانه با افزایش عملکرد نمایی GPU ها که در ارائه دینامیک مدل های VR استفاده می شوند ، همسو است.

بسیاری از شرکت های نرم افزاری AEC مانند Autodesk و Graphisoft نیز در تلاشند تا اکوسیستم خود را با برنامه های VR که به راحتی می توانند با مجموعه فعلی ابزارهای نوشتن BIM ادغام شوند ، ارتقا دهند ، در حالی که نه تنها قابلیت های تجسم ، بلکه قابلیت های مشترک چند کاربره را نیز ارائه می دهند.

نمونه ای از یک پلت فرم دیجیتال مشترک که حول فناوری VR متمرکز شده و به طور خاص برای صنعت AEC ساخته شده است ، VRcollab Lite است. VRcollab LITE نرم افزاری است که BIM (مدل های اطلاعات ساختمان) را برای استفاده در بررسی طراحی واقعیت مجازی ، تأیید نیاز ساختمان و هماهنگی ساخت تبدیل می کند.

VRcollab LITE با فرمت های استاندارد صنعت BIM (مدل اطلاعات ساختمان) سازگار است از جمله : ArchiCAD ، Autodesk® Revit® ، Rhino ، Sketchup ، Autodesk® Navisworks® و Obj.

تعریف مجدد همکاری در معماری ، مهندسی و ساخت و ساز


VRcollab همه ذینفعان ساختمان را قادر می سازد بدون در نظر گرفتن مرحله پروژه ، قالب مدل و مهارت فنی BIM ، به طور فعال در هماهنگی آن شرکت کنند.