نقش BIM برای طراحان: آنچه شما باید انجام دهید


به عنوان یک طراح در پروژه های BIM ، آیا می دانید نقش BIM شما دقیقاً شامل چه مواردی است؟ ما می دانیم که همراهی با آخرین استانداردها و مسئولیت های BIM می تواند دلهره آور باشد. اما وحشت نکنید! ماین مقاله به شما کمک خواهد کرد که نقش BIM خود را درک کنید و آنچه را که باید رعایت کنید انجام دهید.

بیشتر مسئولیت های BIM شما به عنوان یک طراح در آخرین استانداردهای BIM ، به ویژه سری ISO 19650 ، و چارچوب BIM انگلستان تعریف شده است. اول ، ضروری است که به مراحل اصلی مطابق با استاندارد ISO 19650-1 پایبند باشید: مفاهیم و اصول.

در زیر با جزئیات بیشتر در مورد آنها بحث می کنیم.

اصل 1: نقش BIM شما به عنوان یک طراح


شما به عنوان یک طراح ، اطلاعاتی مانند برنامه ها و COBie را تولید می کنید ، بنابراین نویسنده می شوید. این نکته واضح است که چنین اطلاعاتی واضح ، کامل ، سازگار ، هماهنگ و صحیح باشد. این اصل با هدف توانمندسازی نویسندگان و در مورد طراحان ، آنها را تشویق می کند تا بر طرح های خود مالکیت پیدا کنند. خیلی اوقات ، طراحان برای برداشتن اشتباهات خود به روشهای کنترل کیفیت سازمان خود اعتماد می کنند. نقش BIM شما به عنوان یک طراح از شما می خواهد که از ابتدا از صحت طرح های خود اطمینان حاصل کنید.

اصل 2: ​​تأمین نیازهای اطلاعاتی کاملاً مشخص


این مسئولیت طرف تعیین کننده است که باید اطلاعات مورد نیاز شما را در اختیارتان بگذارد. با این حال ، نقش BIM شما به عنوان یک طراح شما را ملزم می کند اطمینان حاصل کنید که مشتری اطلاعات مورد نیاز شما را ارائه داده استیا خیر. علاوه بر این ، شما مسئولیت اطمینان از رعایت آن الزامات را نیز دارید.

اصل 3: ارزیابی توانایی ها


طرف منصوب باید قبل از شروع کار ، توانایی ها و ظرفیت های شما را ارزیابی کند. این معمولاً در سطح سازمانی اتفاق می افتد تا فردی. با گفتن این ، شما به عنوان یک طراح مسئولیت همکاری در تولید این ارزیابی های قابلیت BIM را دارید. بسیار مهم است که شما صادقانه به پرسشنامه ها پاسخ دهید.

اصل 4: محیط داده مشترک


یکی از جنبه های اصلی نقش BIM شما به عنوان یک طراح این است که شما از یک محیط داده مشترک استفاده می کنید. الزامات CDE تجویز شده در سری ISO 19650 بسیار شبیه به موارد موجود در BS1192 است. برای مثال ، گردش کار اطلاعات باید شامل مراحل زیر باشد:

Work In Progress (WIP) ، اشتراکی و بایگانی.

با این حال ، سری ISO 19650 شامل الزامات جدیدی است که شما به عنوان یک طراح باید از آنها پیروی کنید. به عنوان مثال ، ISO 19650-2 شامل پیوست ملی جدید است. یکی از مسئولیت های شما به عنوان یک طراح BIM این است که اطمینان حاصل کنید که فراداده هایی که ایجاد می کنید شامل یک طبقه بندی است. به طور کلی ، در انگلستان ، رایج ترین طبقه بندی مورد استفاده Uniclass 2015 است ، همانطور که در ضمیمه ملی ذکر شده است.

اصل 5: استفاده از فناوری سازگار با ISO 19650


نقش BIM شما به عنوان یک طراح همچنین مستلزم استفاده از فناوری مناسب است. این شامل ابزارها و نرم افزارهای لازم است تا بتوانید فرایندها و رویه های BIM را دنبال کنید. به عنوان مثال ، شما باید از نرم افزار BIM استفاده کنید که به شما امکان می دهد طراحی های هماهنگ را انجام دهید. نمونه هایی از این بسته های نرم افزاری BIM می تواند Revit ، Navisworks ، Civil 3D و ReCap باشد.

اصل 6: نقش BIM شما به عنوان طراح امنیت اطلاعات


فراموش کردن این اصل آخر و در عین حال مهم آسان است ، به ویژه هنگامی که برای تحویل پروژه های BIM تحت فشار هستید. با این وجود بسیار مهم است که شما به امنیت اطلاعات توجه کافی داشته باشید. BIM همه چیز در مورد همکاری ، هماهنگی و به اشتراک گذاری اطلاعات است. اما در هنگام اشتراک اطلاعات ، به ویژه داده های پروژه ، باید احتیاط کرد. معمولاً این اطلاعات محرمانه است ، زیرا حاوی مطالبی است که می تواند مشتریان و سهامداران را در معرض خطر قرار دهد. اگرچه در بسیاری از موارد ممکن است تهدید عواقب فاجعه باری نداشته باشد ، اما ممکن است مواردی وجود داشته باشد.

تصور کنید که در حال طراحی یک خط لوله گاز زیرزمینی هستید. شما تصمیم می گیرید یک عکس فوری از محل اتاق کنترل اصلی را با یکی از همکاران خود به اشتراک بگذارید. ایمیل کاری شما صبح آن روز کار نمی کند ، بنابراین تصمیم دارید که آن را از طریق حساب ایمیل شخصی خود که رمزگذاری نشده است ، به اشتراک بگذارید. چند روز بعد ، تصویر شما به نوعی در تصاویر Google دیده می شود. ناگهان محل اتاق کنترل اصلی به صورت عمومی در دسترس قرار گرفته و امکان حملات احتمالی تروریستی را باز می کند.

مثال فوق البته تا حدودی یک مورد شدید از یک سناریوی واقعی است. نقش BIM شما به عنوان یک طراح شما را ملزم می کند اطمینان حاصل کنید که اطلاعات را در سیستم خود ایمن نگه می دارید و آنها را به روش ایمن با دیگران به اشتراک می گذارید. یک راه خوب برای اطمینان از رعایت اصول امنیتی اینترنت ، دریافت گواهینامه Cyber ​​Essentials است. به یاد داشته باشید: شما هرگز نمی دانید چه کسی به دنبال اطلاعاتی است که شما دارید ، بنابراین باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید تا خطرات را به حداقل برسانید.

منبع : www.globalcad.co.uk