مقالات

  • 343
  • 1399/11/18 11:24:23 ق.ظ
  • 1186
تفاوت بین BIM و CAD

ویژگی های BIM و CAD

تفاوت بین BIM و CAD

در این بخش به ویژگی های BIM و CAD و تفاوت های هرکدام پرداخته ایم و ...

تفاوت بین BIM و CAD

با استفاده از فناوری سه بعدی ، مدلسازان و نقشه برداران می توانند قبل از شروع کار پیشگامانه ، مدلهای مجازی پروژه های پیشنهادی را مشاهده کنند. انواع مختلفی از نرم افزارها می توانند چنین تجسم هایی را ایجاد کنند و همین امر منجر به بحث مدل سازی BIM در مقابل CAD شده است. هر دو گزینه مزایا و طرفداران خود را دارند.

برای هر کسی که با این ابزارهای نرم افزاری آشنا شده است ، مهم است که بتواند یک مقایسه BIM و CAD آگاهانه انجام دهد. بنابراین ، شناختن جوانب مثبت و منفی BIM و به همین ترتیب ، جوانب مثبت و منفی CAD بسیار مهم است.

BIM چیست؟

مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) مجموعه ای از ابزارهای نرم افزاری است که امکان تجسم ایده طراحی با ابعاد واقع گرایانه را از چند زاویه فراهم می کند. با استفاده از BIM ، تیم های طراحی و خدمه کاری می توانند تجربه مجازی یک ساختمان ، جاده ، پل یا بنای یادبود را قبل از ساخت فیزیکی سازه داشته باشند. BIM برای همه طرفهای درگیر در ایده پردازی و ساخت سازه - از جمله کارهای زمینی و نقشه برداری - مزایا و ویژگیهای زیر را فراهم می کند:

1. پیشگیری از درگیری

ابزارهای BIM به تیم ها اجازه می دهد تا تعیین کنند که آیا ممکن است درگیری بین یک طرح پیشنهادی و شرایط اساسی سایت مورد نظر رخ دهد. به عنوان مثال ، اگر ساختمانی به لوله کشی عمیق احتیاج داشته باشد ، اما زمین حفر شده بر روی ریشه ها و سنگ های ضخیم قرار دارشته باشد ، می توان این یافته ها را در برنامه های طراحی قرار داد تا از مسائل پایین خط جلوگیری شود.

2. کاهش خطا

فناوری BIM امکان دستیابی به خطاهایی را که در ابتدا در یک طرح پیشنهادی قبل از شروع کار ساخت به وجود آمده است ، ممکن می سازد. به عنوان مثال ، اگر کشف کنند که ابعاد یک طرح پیشنهادی ساختمان در سایت احتمالی امکان پذیر نیست ، تیم های برنامه ریزی می توانند این اطلاعات را در نظر بگیرند و یا تنظیماتی انجام دهند یا برنامه کلی را تغییر دهند.

3. استفاده در ساخت و ساز

نرم افزار BIM توسط گروههای ساختمانی که زمینهای جدید را برای ایجاد پایه های جاده ها ، بزرگراه ها ، ساختمان ها ، پل ها و بناها خراب می کنند ، استفاده می شود. این نرم افزار امکان تعیین ساختارهایی را فراهم می کند که در نهایت بر روی انواع خاصی از خاک کار می کنند ، بنابراین فرآیندهای مربوط به کارهای خاکی را برای برنامه ریزان و افراد این حوزه آسان می کند.

4. استفاده در تدارکات زمینی

نرم افزار BIM شامل طیف وسیعی از ویژگی ها است که به طور خاص طرح تدارکات لوله کشی را در یک محل کار مشخص می کند. به این ترتیب ، برنامه ریزان می توانند تعیین کنند که آیا زمین مورد نظر برای پروژه در حال اجرا مناسب است ، خواه یک ساختمان اداری بلند باشد یا یک تاسیسات صنعتی گسترده.

5. استفاده در برنامه ریزی لوله گذاری

راه حل های BIM این امکان را برای افرادی فراهم می کند تا مشخص کنند کدام نوع لوله کشی متناسب با قسمت مورد نظر است. از این نرم افزار می توان برای ایجاد طرح های لوله کشی سه بعدی استفاده کرد که قطر و طول لازم برای انتقال آب زیر یک سایت پیشنهادی ساختمان به نزدیکترین مخزن را در نظر می گیرد.

6. ابزارهای همکاری

راه حل های BIM ابزارهای مشترکی را در اختیار شما قرار می دهد که تعامل تیم های زمینی با تیم های دیگر در روند ساخت ، از طراحان و معماران تا سازندگان ، برنامه ریزان و سرمایه گذاران را ممکن می کند. ابزارهای همکاری شامل فناوری ارتباطی است که در سیستم عامل های مختلف کار می کند ، به شاخه های مبتنی بر ابر اجازه می دهد تا با بخش های سنتی تر تعامل داشته باشند.

7. فناوری تجسم

ابزارهای BIM امکان تجسم یک سایت را به صورت سه بعدی و تعیین اینکه چگونه یک ساختار بالقوه از زمین در یک سایت مشخص ظاهر می شود ، امکان پذیر می کند. بر اساس موقعیت سازه پیشنهادی ، این ابزارها به تیم های ساختمانی اجازه می دهند تا تعیین كنند كه چگونه نور خورشید به دیوارهای ساختمان یا كارخانه برخورد می كند و فضای داخلی آن را روشن می كند.

8. مرحله بندی

برنامه های نرم افزاری BIM روند ساخت را در چند مرحله از ابتدا ، از جمله تدارکات مربوط به کارهای زمین ترتیب می دهند. با استفاده از این ابزارها می توان میزان فاصله لازم برای اندازه گیری یک سازه پیشنهادی و عمق شکسته شدن زمین برای حمایت از ارتفاع و نیازهای لوله کشی ساختمان مورد نظر را اندازه گیری کرد.

9. ویژگی های پیشرفته

راه حل های BIM فراتر از فناوری 3D هستند تا یک توالی برنامه ریزی در مقیاس کامل برای کارهای زمینی و توسعه دهندگان ایجاد کنند. در نسخه های جدید و آینده این نرم افزار ، BIM در حال فعال سازی ابزارهایی به صورت 4D ، 5D و 6D است و به کاربران این امکان را می دهد تا به طور همزمان با نگرانی های طراحی ، تجسم هزینه ها را نیز تجربه کنند. این ویژگی های پیشرفته تر ، تعیین خصوصیات حرارتی و صوتی ساختمان پیشنهادی را در سایت مورد نظر نیز برای کاربران فراهم می کند.

مشکلات احتمالی نرم افزار BIM

از نظر منفی ، BIM هنوز به سازگاری جهانی در تمام شاخه های صنعت ساخت و ساز توسعه نیافته است. شرکت ها و خدماتی که از این فناوری به طور کامل استفاده کرده اند ممکن است در برقراری ارتباط با برخی ایده ها ، اطلاعات و تصاویر بصری با نهادهای همکاری که هنوز به فناوری قدیمی متکی هستند ، مشکل داشته باشند.

با توجه به ماهیت نسبی فناوری BIM ، تخصص در نرم افزار BIM زمینه نسبتاً کمی است. در نتیجه ، هنگام استفاده از پشتیبانی خارجی در مورد یک موضوع خاص ، تعداد کمی از تکنسین ها برای مشاوره وجود دارند.

CAD چیست؟

طراحی با کمک رایانه (CAD) مجموعه ای از ابزارهای نرم افزاری است که به طراحان امکان می دهد مدل های مجازی 2D و 3D از ساختمان ها ، سازه ها ، ماشین آلات و قطعات را ایجاد کنند. برای نقشه برداران، CAD امکان بررسی یک ساختار پیشنهادی را قبل از شروع کار روی زمین فراهم می کند. ویژگی ها و همچنین جوانب مثبت و منفی CAD را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

1. تجسم پیشرفته

نرم افزار CAD این امکان را برای طراحان و توسعه دهندگان پروژه فراهم می کند که یک محصول یا بخشی را قبل از تولید آن تجسم کنند. از این نرم افزار می توان برای بررسی طرح پیشنهادی از زوایای مختلف ، چه از داخل و چه از بیرون استفاده کرد. در حالی که طراحی های معمولی تصویری مسطح از ایده پیشنهادی را ارائه می دهند ، CAD امکان گام برداشتن در داخل یک طرح و مشاهده آن از دید 360 درجه را فراهم می کند.

2. بهبود ارتباطات

CAD به توسعه دهندگان این امکان را می دهد تا در مورد تدارکات و ابعاد یک طرح داده شده ارتباط برقرار کنند و با روشن شدن کشفیات ، پیشرفت هایی را انجام دهند. برای مواردی که برای مجموعه ای از کارهای آینده به ابزار و ماشین آلات جدید نیاز دارند ، CAD راهی آسان برای طراحان برای برقراری ارتباط با سرپرستان تیم فراهم می کند.

3. برای مهندسی سازه استفاده کنید

نرم افزار CAD جنبه های مختلف مهندسی سازه را در خود جای داده است. علاوه بر این ، اکثر برنامه های CAD قابلیت های متنوعی را ارائه می دهند که برای صنایع خاص و شاخه های مختلفی که این پروژه ها در بر دارند ، اعمال می شود. برای پروژه هایی که شامل ساخت راه آهن ، تونل یا آزادراه هستند ، در حالی که تیم طراحی بصری سه بعدی از ساختار پیشنهادی را تهیه می کنند ، ویژگی های طراحی تمام ابعاد را در نظر می گیرند ، سپس تیم های خاکی می توانند آن را بررسی کرده و از آنها برای تجسم پروژه به پایان رسیده استفاده کنند.

4. استفاده در Earthworks Logistics

هنگامی که طراحی برای یک ساختمان ، جاده یا پل پیشنهادی بر روی CAD ایجاد می شود ، تجسماتی که این فناوری ارائه می دهد ، کار بخش تخریب و ساخت را آسان تر می کند که چگونه ساختار نهایی را از ابتدا ببینند. سپس می توان این دانش را با یافته های تیم های کاری مقایسه کرد زیرا آنها زمین مورد نظر را بررسی می کنند و آماده می شوند زمین را تخریب کنند.

5. مشخصات دقیق طراحی

سیستم عامل های CAD این امکان را برای مهندسان عمران فراهم می کند تا نقشه ها را تهیه کرده و مشخصات آن را در سراسر زمین تجزیه و تحلیل کنند. این تحقیق امکان طراحی بهتر آگاهانه برای راه آهن و تونل را فراهم می کند ، بنابراین خطاهای احتمالی را کاهش می دهد و هزینه های بازسازی را با هزینه زیاد کاهش می دهد. سپس این اطلاعات می تواند به خدمه کار خاکی منتقل شود ، و باعث می شود برنامه کلی کارآمدتر و عملی تر شود.

6. ورودی و بازخورد

سیستم عامل های CAD به ایده پردازان این امکان را می دهند تا ایده ای خام را در نظر بگیرند و آن را به یک طرح سه بعدی تبدیل کنند. این اجازه می دهد تا شاخه های مختلف تیم توسعه به طور متقابل یک ایده طراحی پیشنهادی را بررسی کنند و پیشنهادهایی را ارائه دهند که به راحتی قابل اجرا باشد. اگر یک ناظر کار خاکی با طرح پیشنهادی مشکلی را مشاهده کند ، مهندس طراح می تواند بلافاصله این بازخورد را در نظر بگیرد.

7. ابزار پیشرفته

نرم افزار CAD مجهز به ابزارهای مختلف طراحی است که سهولت استفاده را تسهیل می کند و همچنین دستیابی به جلوه های تجسم را که با تصویر مسطح امکان پذیر نیست ، امکان پذیر می کند. به عنوان مثال ، هر دو نرم افزار CAD 2D و 3D شامل یک ویژگی گیرنده است که به طراحان اجازه می دهد ابعاد یک مفهوم سازه پیشنهادی را بکشند ، تغییر دهند ، تنظیم کنند و تغییر شکل دهند. اگر یک ناظر کار خاکی گزارش دهد که طراحی جاده یا روسازی نیاز به تنظیم عرض دارد ، یک ابزار گیر می تواند به کارمندان کمک کند تا سریعاً این تغییرات را انجام دهند.

مشکلات احتمالی نرم افزار CAD

نرم افزار CAD برای تسلط به زمان معمول نیاز دارد ، به این معنی که هزینه آموزش می تواند زیاد باشد و منحنی یادگیری طولانی است. علاوه بر این ، تعداد متخصصان CAD نسبتاً کم است ، که در صورت بروز مشکلی می تواند کمک را پیدا کند.

برای هر شرکتی که هنوز به یک سرور ابری مهاجرت نکرده است ، CAD مرحله ای از زیرساخت های فنی آن شرکت است. همانند اکثر فناوری های جدید ، CAD در درجه اول برای شرکت هایی طراحی شده است که از سیستم های پیشرفته تر به روز هستند.

تفاوت ها چیست؟

چگونه BIM و CAD را مقایسه می کنید؟ این دو تفاوت اساسی دارند که هر یک را برای انواع مختلف پروژه مناسب تر می کند. بنابراین تفاوت بین BIM و CAD چیست؟

CAD برای طراحی مدل های مجازی برای همه چیز ، از وسایل و اثاثیه گرفته تا اتومبیل و وسایل نقلیه قابل حمل ساخته شده است. از ابزارهای نرم افزاری CAD برای ایجاد تجسم سه بعدی از بدنه اطراف وسایل نقلیه و ابزارها و همچنین قطعات کوچکتر که موتورها و فن های داخل هر دستگاه را تشکیل می دهند ، استفاده می شود.

می توان CAD را به عنوان یک کتاب طراحی رایانه ای تصور کرد که در آن طرح ها از بین رفته و در نهایت در رندرهای دو بعدی و سه بعدی تصفیه می شوند. هر خط به طور مستقل از یکدیگر کار می کند و می تواند بدون تأثیر بر هیچ یک از خطوط اطراف یا زمینه در طراحی ، تنظیم یا حذف شود. بنابراین ، اگر طراحی یک پارکینگ یا جاده به سه فوت اضافی در یک طرف نیاز دارد ، می توانید خطی را که نمایانگر آن است تنظیم کنید تا تغییر ابعاد را فراهم کند.

طراحی های پیچیده CAD از صفحه های متعددی تشکیل شده است که هر کدام دارای خطوط جداگانه ای هستند که در یک پرونده مجازی روی هم قرار گرفته اند. اگر یک طرح نیاز به تنظیم دارد ، باید تمام لایه های تحت تأثیر این تغییر را به صورت جداگانه تنظیم کنید. اگر طرحی از لایه های زیادی تشکیل شده باشد که هر کدام باید به طور همزمان با بقیه تنظیم شوند ، انجام بازنگری ها می تواند پیچیده باشد. با CAD ، هیچ راهی برای همگام سازی لایه ها در یک آیتم و یک عمل برای تنظیم چند لایه وجود ندارد.

BIM بیشتر منحصراً برای طراحی مجازی و تجسم چند بعدی ایده های پیشنهادی ساختمان ساخته شده است. بدین ترتیب ، این ابزارها برای ارائه دیجیتالی ابعاد پیچیده تمام قسمتهایی که شامل فضای داخلی و خارجی محل سکونت ، کارخانه یا ساختمان اداری است ، از جمله دیوارها ، پله ها ، درها ، پنجره ها ، سقف ها ، لوله کشی ، سیم کشی ، روشنایی و تهویه

تفاوت عمده بین BIM و CAD تعامل ابعاد مختلف در طی فرایند ویرایش است. در BIM ، ابعادی که شامل یک جسم هستند به هم پیوسته اند. بنابراین ، هرگونه تنظیمی که باید در طراحی ساختمان انجام شود ، مانند عرض یک دیوار یا راهرو ، می تواند در یک ویرایش انجام شود.

چه چیزی برای من مناسب است؟

برای مدل سازی کارها ، ابزارهای BIM می توانند جریان کارآمدتری از کارها را تسهیل کنند زیرا این نرم افزار برای ویرایش ابعاد پیچیده در چند مرحله طراحی شده است. هنگامی که تمام ابعاد یک طرح ساخت و ساز در نظر گرفته شود ، BIM مجموعه ای پیچیده تر از ابعاد را از زوایای مختلف در یک پیش نمایش مجازی ارائه می دهد. به این ترتیب ، همه طرف های درگیر در ساخت می توانند اندازه گیری ها را از قبل بررسی کرده و پیش از تاریخ شروع پروژه ، پیشنهادها یا ویرایش هایی را ارائه دهند.

ابزارهای نرم افزاری BIM می توانند به ویژه برای مدل سازی طرحهایی که از چندین سطح تشکیل شده اند ، سودمند باشند. به عنوان مثال ، اگر یک تیم توسعه یک حیاط چند طبقه در یک هکتار زمین پیشنهاد دهد ، می توان از ابزار BIM برای ارائه دقیق ابعاد این ایده استفاده کرد. سپس تیم نقشه برداری می تواند این طرح مجازی را بررسی کرده و پیشنهادات و بازخورد را ارائه دهد. پیش از آن که زمان مناسب برای تخریب زمین فرا رسد ، گروه های ساختمانی می توانند به این طرح نهایی مراجعه کنند.

 

منبع : takeoffpros.com

اطلاعات تماس

تلفن :36051223-051

شنبه تا چهارشنبه ساعت 17 الی 20 ( در صورت عدم پاسخگویی با همراه تماس حاصل فرمایید)

همراه : 6436-309-0915

پست الکترونیک : Planner_matlabi@yahoo.com

آدرس : مشهد ، بلوار سید رضی تقاطع فرهنگ - ساختمان 243

 

دریافت رمز پک های آموزشی ( ویژه خریداران)