داینامو چیست؟


dynamo ابزاری برای برنامه نویسی بصری است که با Revit کار می کند. Dynamo با فراهم کردن دسترسی به Revit API (رابط برنامه نویسی برنامه) به روش قابل دسترس تری ، قدرت Revit را افزایش می دهد.به جای تایپ کدهای مختلف ، با Dynamo با کنار هم قرار دادن عناصر مختلف عنصری به عنوان گره ایجاد میکنید. این رویکرد بصری برای معماران ، طراحان و مهندسان ، مناسب تر می باشد و رابط کاربری آن را بسیار دلچسب تر کرده است.

 

در داینامو ، هر گره وظیفه و عملکرد خاصی را انجام می دهد. گره ها در داینامو شامل ورودی و خرجی می باشند. خروجی های یک گره با استفاده از "سیم" به ورودی های دیگری متصل می شوند و به همین شکل اتصال گره های مختلف به یکدیگر توسط اتصالات (سیم) منجر به دستیابی به طرح نهایی و مورد نظر می گردد.

یکی از نقاط قوت برنامه نویسی بصری و به ویژه داینامو ، دسترسی به کتابخانه گره ها می باشد که به صورت آماده در اختیار شما قرار می گیرد. به جای اینکه بخواهید برای انجام یک کار خاص کد آن را به خاطر بسپارید ، در Dynamo می توانید برای یافتن گره مورد نیاز خود به راحتی در کتابخانه جست و جو کنید.

به همین ترتیب ، یک عامل موثر که باعث موفقیت ابزار داینامو گردیده است ، انجمن کاربران آن می باشد. کاربران داینامو پس از ایجاد به یک گره کاربردی می توانند آن را در یک بخش مرکزی بارگذاری کنند و دیگر کاربران نیز میتوانند از طریق خود داینامو به جست و جو گره مورد نظر بپردازند و از مجموعه های بارگذاری شده توسط دیگر افراد بهره ببرند و تنها با دانلود گره از آن در پروژه های خود استفاده نمایند.

آنچه در مورد بسته های ایجاد شده توسط کاربران بسیار جالب است این است که آنها اغلب مشکلات بسیار خاصی را برطرف می کنند و اکثر موارد بارگذاری شده کاربردی می باشد و بهترین کار اینست که برای شروع نوشتن یک گره در داینامو اول به این بخش سری بزنید احتمالا سریع تر به نتیجه خاهید رسید تا از صفر یک گره را شروع به نوشتن نمایید. به طور مثال برای شماره گذاری اتاق طبق توالی خاص ، ایجاد کانال از خطوط و بسیاری کار دیگر در رویت می توانید از داینامو بهره مند شوید.

برخی از بسته های محبوب (و بسیار مفید) شامل Archi-lab ، Clockwork ، data-shapes ، Lunchbox و Rhythm هستند. حتی بسته های خاص نظیر MEPover نیز وجود دارد.

چرا باید از دینامو استفاده کنید؟


داینامو ابزار بسیار وسوسه انگیزی می باشد به گونه ای که با یکبار استفاده از آن و مشاهده قدرت و سرعت آن ممکن است دیگر حاضر نباشید برخی از کارها را در رویت به صورت دستی و کلاسیک انجام دهید و به اتوماتیک کردن دستورات معتاد خواهید شد و بعید نیست برای هرکاری فکر شما مشغول نوشتن یک گره کاربردی در رویت شود.

 

5دلیل استفاده از داینامو در رویت :

در اینجا 5 دلیل مهم را برای شما بازگو نموده ایم تا با اهمیت Dynamo در نرم افزار Revit آشنا شوید :

1.کارهای تکراری را خودکار کنید


کارهای زیادی در Revit باید انجام دهیم که بسیار تکراری است. مطمئناً ، اگر تعداد تکرار یک دستور در تایم طولانی بسیار کم باشد ترجیح انجام آن در رویت می باشد و این امر اصلا مسئله خسته کننده ای نمی باشد ، اما هنگامی که شما نیاز به انجام آن کار 10 ، 20 ، 100 بار دارید ، این امر به تعداد زیادی کلیک منجر می شود که بسیار کلافه کننده می باشد.

به طور مثال ایجاد یک شیت در رویت کار دشواری نیست

فقط کافیست یک کلیک راست ، یک کلیک چپ و کمی تایپ کنید.اما در بیشتر موارد ، شما باید 50 یا 100 برگ جدید ایجاد کنید. یعنی تعداد بسیار زیادی کلیک که قطعا خسته کننده خواهد بود

خوشبختانه در این لحظه می توان از داینامو کمک گرفت . شما می توانید شیت های خود را مستقیماً از نماهای موجود در مدل ایجاد کنید ، یا آنها را از یک فایل اکسل ایجاد کنید ، آنچه ممکن است بیش از یک ساعت طول بکشد در چند ثانیه محقق می شود.

چی از این بهتر؟

صدها وظیفه وجود دارد که می توانید با Dynamo خودکار کنید. اگر یک عملیات در رویت بیش از پنج بار در روز تکرار می شود و هربار بیش تر از 5 دقیقه از شما زمان می گیرد بهتر است با داینامو آن را اتوماتیک کنید.

می توانید با نصب Dynamo Player و تنظیم آن روی یک گره بدون نیاز به بازکردن داینامو عملیات خودکار را در رویت انجام دهید.

 

2. به داده های ساختمان خود دسترسی پیدا کنید


بخش عمده ای از BIM و به طور کلی Revit بخش داده های آن ها می باشد (مفهوم I در BIM که مختصر کلمه Information می باشد.)

اما به دست آوردن این داده ها کار آسانی نیست. مطمئناً می توانید در Revit برنامه ایجاد کنید، حتی می توانید این برنامه ها را به اکسل صادر کنید، اما گاهی اوقات شما نیاز به ترکیب داده های دسته های مختلف دارید، یا باید مقادیر خاص را محاسبه کنید. در حالی که Revit در بهبود این قابلیت ها گام برداشته است ، اما هنوز در بسیاری از کارهای خاص داده دچار ضعف هایی می باشد.

با این حال ، داینامو این روند را بسیار ساده تر می کند. به عنوان مثال ، با استفاده از Dynamo می توانید یک رابطه دو طرفه بین مدل Revit و Excel خود ایجاد کنید.ابتدا یک نمودار Dynamo ایجاد کنید تا داده های خاص را به اکسل صادر کنید. پس از ورود به اکسل ، می توانید داده ها را در صورت لزوم اصلاح کنید. بعد ، نمودار دیگری ایجاد کنید تا داده ها دوباره به مدل وارد شوند.

 

آیا می خواهید یاد بگیرید که چگونه این کار را انجام دهید؟

ویدیو زیر را مشاهده نمایید :

3. به عنوان یک گزینه برای طراحی قدرتمند


Dynamo به همان اندازه که خودکارکردن وظایف و دریافت و ارسال دقیق داده ها مهم می باشد ، یک ابزار طراحی قدرتمند نیز هست. با استفاده از داینامو ، طراحی به یک فرایند تبدیل می شود زیرا شما صریحاً خود به شخصه قوانین طراحی مدل را تعریف می کنید.

با رمزگذاری قوانین در یک چارچوب محاسباتی ، تولید صدها ، اگر نه هزاران گزینه با استفاده از این قوانین امکان پذیر است. در واقع ، Project Fractal ، ابزار طراحی مولد Autodesk ، از Dynamo در این ظرفیت استفاده می کند.

اما این استفاده از داینامو به عنوان ابزاری برای طراحی منحصر به چرخش برج ها یا هندسه های پیچیده نیست.

شما می توانید ابزاری را ایجاد کنید که بر اساس یک سری از خصوصیات چهار جداره ، طراحی سرویس بهداشتی را خودکار انجام می دهد.

اگر طرح استاندارد شرکت خود را در نمودار Dynamo رمزگذاری کنید ، می توانید به راحتی تعدادی گزینه ایجاد کنید که همه آنها معیارهای مشخص شده شرکت شما را برآورده می کنند.

باید کارهای تکراری و خسته کننده خود را هوشمند کنید و تایم صرفه جویی شده خود را در بخش طراحی به کار ببرید.

به همین ترتیب ، می توانید از Dynamo برای ایجاد الگوهای لعاب سازی تصادفی روی دیوار پرده استفاده کنید ، یا چیدمان اتاقهای مکانیکی ، یا چیدمان مبلمان در یک کلاس معمولی

تعداد زیادی برنامه مرتبط با طراحی برای Dynamo وجود دارد. تمام آنچه لازم است برای به کار گیری داینامو ترکیب دانش و خلاقیت است.

 

4. عملکرد آزمون


از کجا می دانید طراحی شما مانند روی کاغذ اجرا می شود؟

یا می توانید صبر کنید تا ساختمان ساخته شود (و انگشتان خود را ضربدر قرار دهید) یا می توانید آن را در مرحله طراحی آزمایش کنید ، زمانی که ایجاد تغییرات بسیار آسان تر (و ارزان تر) است.

Dynamo شبیه سازی عملکرد ساختمان در کل مراحل طراحی را آسان می کند. آیا می خواهید بدانید که در یک روز نیمه ابری در ماه مارس چه میزان از روز را می توانید انتظار داشته باشید؟

می توانید ابزاری بسازید که این را اندازه گیری کند.

در حالی که داده های شبیه سازی جایگزین داده های واقعی نیستند ، اما راهی برای ارزیابی طرح ها بر اساس معیارهای عینی ارائه می دهند.

تعیین سریع عملکرد بهتر به شما کمک می کند راه حل بهینه باشد.

ابزارهای طراحی محاسباتی مانند Dynamo ابزاری برای تعیین این تصمیم در کل مراحل طراحی و نه فقط در زمان اتمام ساختمان است.

عملکرد فقط به طراحی ساختمان محدود نمی شود. یا گاهی لازم است عملکرد مدل Revit خود را بررسی کنید.

 

5. عملکرد محاسباتی


در آخر اینکه ، داینامو شما را ملزم می کند که یک روش سیستماتیک برای کار داشته باشید. شما باید منطقی و گام به گام فکر کنید. بیشتر معماران برای حل مشکلات به شهود و خلاقیت متکی هستند. این نوع تفکر همیشه در یک فرایند محاسباتی چپ مغز جای نمی گیرد.

اما اگر بتوانید این شهود را رمزگذاری کنید چه می کنید؟ می توانید به هر مرحله نگاه کنید و واقعاً بفهمید چه چیزی باعث موفقیت آن می شود.

حتی بهتر ، شما می توانید از این منطق طراحی ، مجدد استفاده کنید و آن را به مرور بهبود ببخشید.

با استفاده از یک فرآیند محاسباتی ، شما در حال رمزگذاری طرح یا گردش کار هستید. هر مرحله به یک سری دستورالعمل تبدیل می شود که قابل ارزیابی ، تجدید نظر و بهبود است.

به همین ترتیب ، هر مرحله به پارامترهای خاصی نیاز دارد.

با تفکر در تمام مراحل مسئله و در نظر گرفتن همه ورودی ها و خروجی ها ، شما به طور موثری فرایندی را ایجاد می کنید که قابل درک باشد و از همه بهتر ، تکرار شود.

این یک مسئله ای است که باید در زمان کم حل شود  تا شما بتوانید به کارهای مهم تر بپردازید.