تاریخچه مختصری از BIM

از دهه 1970 ، مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) به اندازه قلم و کاغذ در طراحی معماری همه گیر شده است و به رشد خود ادامه می دهد. تا سال 2027 ، ارزش جهانی بازار نرم افزار BIM به 15 میلیارد دلار خواهد رسید که تقریباً از 5،2 میلیارد دلار در سال 2019 تقریباً سه برابر شده است. حتی اگر BIM بتواند بیش از 40 سال اخلال در ساخت را جشن بگیرد ، بسیاری از معماران فقط در حال استفاده از پتانسیل کامل آن هستند و همچنین تاریخچه BIM تازه آغاز شده است.

رهبر Autodesk ،  مبحث BIM را "فرایندی مبتنی بر مدل سه بعدی هوشمند توصیف می کند که به متخصصان معماری ، مهندسی و ساخت و ساز (AEC) بینش و ابزارهایی برای برنامه ریزی ، طراحی ، ساخت و مدیریت کارآمدتر ساختمان ها و زیرساخت ها می دهد."

از سال 2020 ، صدها ابزار BIM برای تأمین نیازهای مختلف طراحی انواع تیم ها در دسترس است. اما دقیقاً چگونه این ابزار ضروری به وجود آمده و بازارها را تحت سلطه خود درآورد؟ در اینجا نگاه مختصری به تاریخچه BIM وجود دارد که سیر تکاملی آن دائماً در حال تغییر معماری است که ما آن را می شناسیم.

دهه 1970: ابزاری برای انقلابی سازی در معماری

فناوری های پشت BIM بیش از 50 سال ، به موازات تحقیقات علوم کامپیوتر ، در حال پیشرفت هستند. دهه های 1970 و 1980 دهه های پیشرفت در محاسبات و توسعه نرم افزار بوده است. از این رو تعجبی ندارد که در این سالها تاریخچه BIM آغاز شده است.

در سال 1975 ، پروفسور آمریكایی چارلز ام. ایستمن مقاله ای را با عنوان "استفاده از رایانه به جای طراحی در طراحی" منتشر كرد. پروفسور ایستمن استدلال کرد که داشتن ابزاری که اطلاعات مربوط به نقشه ها ، نماها ، چشم اندازها و بخش ها در یک سند ترکیب شوند ، چقدر انقلابی است. و یک تغییر همه چیز را تغییر می دهد.

همانطور که از نام این نشریه پیداست ، قبل از اینکه BIM مورد قبول جریان اصلی محافل ساخت و طراحی قرار بگیرد ، هنجار نقشه های دو بعدی رایانه و حتی مدل های دستی بود.

در طول دهه های 1970 و 1980 ، RUCAPS (سیستم تولید رایانه ای دانشگاه ریاض) معمولاً به عنوان نرم افزاری که تاریخچه BIM را توسط محافل دانشگاهی شروع می کند ، پذیرفته شده بود.

با این وجود ، اعتبار BIM به یک محقق یا یک کشور امکان پذیر نیست. در طول این دهه ها ، این ابزار به دلیل رقابت بین کشورهای غربی و بلوک اتحاد جماهیر شوروی برای ایجاد راه حل کامل نرم افزار معماری برای ایجاد اختلال در جریان کار طراحی دو بعدی به کمک رایانه (CAD) ، تکامل یافت.

دهه 2000 و حال: دوره ای از طراحی بومی دیجیتال

همانطور که در اوایل دهه 2000 نرم افزار رونق گرفت و شروع به خونریزی در همه صنایع کرد ، این منجر به بلوغ و انطباق جریان اصلی فناوری های BIM شد. در این دهه ها ، اهمیت BIM نه تنها به عنوان یک ابزار طراحی ، بلکه به عنوان یک تسهیل کننده همکاری بی وقفه نیز افزایش یافت.

به ویژه از سال 2010 ، الگوی جدیدی برای BIM در دست ساخت است. به لطف پیشرفت های هوش مصنوعی و اتوماسیون ، ادغام با فناوری هایی مانند چاپ سه بعدی ، پیش ساخته ، AR یا VR مرزها و پتانسیل های BIM را به سطح جدیدی افزایش می دهد.

امروزه BIM بخشی جدایی ناپذیر از آموزش معماری است. BIM وقتی به درستی درک شود و به درستی مورد استفاده قرار گیرد ، به یک طراح سطح پایین اجازه می دهد کارهای بیشتری نسبت به یک معمار باسابقه که از نظر رابط و مفاهیم برنامه کم تجربه است ، تولید کند. بنابراین ، معماران و متخصصان ساخت و ساز در آینده صنعت خود را در دوره جدیدی از BIM قرار می دهند.

آینده: آنچه در آینده می آید

در حالی که نمونه های اولیه BIM بر روی عملکردهای آن به عنوان ابزاری با کمک رایانه (CAD) متمرکز بودند ، BIM در قرن بیست و یکم چیزی فراتر از یک نرم افزار طراحی است. در واقع ، جامعه ساختمان تازه شروع به حساب کردن مزایای بیشمار خود در مراحل ساخت غیر از طراحی - مانند عملیات میدانی ، تحقیقات و حتی مدیریت تأسیسات کرده است.

در آینده ، BIM آماده است تا به عنوان ابزاری مشترک در همه زمینه ها برای بهینه سازی تمام مراحل چرخه عمر ساختمان ، با کمک قابلیت همکاری روزافزون آن با سایر ابزارهای اتوماسیون ، در حال پیشرفت باشد.

 

منبع : blog.dormakaba.com