Navisworks در پروژه های BIM


متخصصان مهندسی و ساخت و ساز مشتاقانه از نرم افزارها و فن آوری های جدید روزانه برای پروژه های BIM خود بهره می برند. یکی از اصلی ترین ابزارهای نرم افزاری که در زره پوش آنها کاملاً تثبیت شده است ، Navisworks از Autodesk است. اما آیا Navisworks چه کاری می تواند انجام دهد و آیا شما باید از آن در پروژه های BIM خود استفاده کنید؟ پاسخ این سوالات در این مقاله :

Navisworks چیست؟


Autodesk خود را به عنوان یکی از برترین ارائه دهندگان نرم افزار CAD & BIM در جهان قرار داده است. آنها طیف گسترده ای از محصولات را دارند که اتوکد و قالب فایل DWG آن برای چندین دهه عملاً پلت فرم CAD بوده است. اگرچه اتوکد از سال 1982 در بازار حضور داشته است ، Autodesk همچنان به گسترش تعداد راه حل های ارائه شده برای طراحی و مهندسی ساخت و ساز ادامه داده است. در سال 2007 ، Autodesk شرکت مستقر در انگلستان Navisworks را خریداری کرد که دارای نرم افزاری به همین نام بود. با این حال ، Navisworks 2016 اولین نسخه پایدار در نظر گرفته شد.

Navisworks توسط Autodesk به عنوان "نرم افزار بررسی طرح سه بعدی" توصیف شده است و این در واقع قابلیت اصلی آن را خلاصه می کند - به شما کمک می کند تا طرح های سه بعدی خود را مرور کنید. این به طور بالقوه Navisworks را به یک نرم افزار مناسب برای پروژه های BIM تبدیل می کند. یک عامل محرکه دیگر برای انتخاب آن این است که ، از آنجا که از پایه Autodesk می آید ، به طور کلی با سایر بسته های BIM Autodesk مانند Revit و Civil 3D یکپارچه می شود. شما به راحتی می توانید مدل های Revit و Civil 3D خود را به Navisworks انتقال دهید.

سبک بودن


هنگامی که مدل های سه بعدی خود را در Navisworks دارید ، می توانید از تمام قابلیت های نرم افزار استفاده کنید. یکی از مزایای اصلی این است که مدل های Navisworks به جای کارهای مهندسی و طراحی ، برای تجسم بهینه شده اند. این به مدلهای ساده تر ترجمه می شود که تمام منابع رایانه شما را مصرف نمی کند. به نوبه خود ، خواهید دید که تجربه کاربر با Navisworks بسیار سریعتر و روانتر از تلاش برای جستجوی مدلهای مشابه در Revit یا Civil 3D است. به عنوان مثال ، صرف نظر از مشخصات طرح شما ، قادر خواهید بود بدون اینکه حافظه دستگاه شما تمام شود ، به دور مدل بچرخید!

ویژگی اصلی دیگر Navisworks پشتیبانی مستقیم از اهداف اصلی BIM - هماهنگی و همکاری است. به همین دلیل Navisworks نرم افزار انتخابی بسیاری از مشاوران و پیمانکاران است. این به تیم ها و افراد پروژه اجازه می دهد تا همه مدل های منفرد خود را در یک مکان جمع کنند. هنگامی که همه مدلهای منفرد گرد هم آمدند ، Navisworks محیط مناسبی را برای بازرسی و بررسی آنها فراهم می کند. پیمایش بسیار شهودی است ، که در مقایسه با سایر بسته های نرم افزاری پیچیده تری مانند Civil 3D یا Revit نیز یک مزیت است.

تشخیص تداخلات با قیمت بالایی همراه است


اما Navisworks در اینجا متوقف نمی شود. با استفاده از نرم افزار Navisworks Manage ، شما بینش هماهنگی را در قالب یک ابزار پیچیده داخلی برای تشخیص تداخلات ، اضافه کرده اید. با استفاده از ابزار تشخیص برخورد در Navisworks Manage ، تیم های پروژه می توانند مدل های BIM بدون تداخل را تولید و ارائه دهند. این دارای مزایای بی شماری در طول ساخت است ، زیرا خطاها و کارهای بیهوده را به حداقل می رساند.

اگر این کافی نبود تا شما را متقاعد کند که Navisworks ابزاری عالی برای پروژه های BIM شماست ، می توانید از آن برای ایجاد انیمیشن های سه بعدی و برنامه های کاربردی و برنامه ریزی 5 بعدی نیز استفاده کنید. همچنین ، از Navisworks می توان با مدل های IFC - قالب تبادل جهانی برای مدل های سری ISO 19650 استفاده کرد. این اطمینان می دهد که می توانید مدل های تولید شده توسط سیستم عامل های مختلف شخص ثالث را دریافت و هماهنگ کنید.

کدام نسخه برای شما مناسب است؟


اکنون ، مهم است که روشن کنیم سه نوع مختلف از Navisworks وجود دارد: Simulate , Manage  , Freedom . بسته به نیاز خود ، باید یکی را انتخاب نمایید. Navisworks Freedom ابتدایی ترین و رایگانترین گزینه است. از Navisworks Freedom فقط می توان برای تجسم مدل ها استفاده کرد - نمی توانید از آن برای تشخیص تداخلات ، رندرهای سه بعدی یا انیمیشن استفاده کنید. همچنین ، نمی توانید مدل های IFC را با Navisworks Freedom تجسم کنید ، بنابراین اگر می خواهید مدل های خود را تجزیه و تحلیل کلی انجام دهید ، ممکن است بهترین گزینه نباشد. با این حال ، ممکن است گزینه خوبی برای مشتریان یا مدیرانی باشد که فقط باید نگاهی به مدل ها بیندازند.

در انتهای دیگر مقیاس ، Navisworks Manage را داریم. این نسخه شامل مجموعه ای کامل از ویژگی ها مانند تشخیص تداخلات ، مدیریت بازبینی ، برخاستن از مقادیر و غیره است. این نسخه قدرتمندترین نسخه است و می تواند ارزش بیشتری برای پروژه های شما به همراه داشته باشد. از طرف دیگر ، Navisworks Simulation ، به غیر از ابزار تشخیص برخورد ، شامل همه چیزهایی است که Manage در اختیار داردمی شود. بنابراین ، اگر قصد انجام تشخیص تداخلات را ندارید ، اما می خواهید همه ویژگی های دیگر مانند مدیریت بررسی ، انیمیشن های سه بعدی ، برنامه ریزی 5 بعدی و غیره را داشته باشید ، Navisworks Simulation گزینه شماست.

 

آیا پروژه های BIM شما سود خواهند برد؟


به عنوان یک کاربر باتجربه از Navisworks Manage ، باید بگوییم که این یک نرم افزار بسیار مفید است. بصری بودن، استفاده آسان و کارآمد از مزایای آن است. شما می توانید در چند روز ویژگی های اساسی را یاد بگیرید و خیلی سریع از مزایای آن بهره مند شوید.

منبع : www.globalcad.co.uk