فروش فمیلی رویت ؟


سوال بسيارى از دوستان و هنرجويان مى باشد كه ساخت فميلى رويت براى فروش مى تواند منبعى براى درآمد باشد يا خير؟

در اين كليپ آموزشى مهندس شهريار مطلبى توضيح مختصرى از اين موضوع ارائه داده اند كه پيشنهاد مى شود ديدن اين كليپ را از دست ندهيد.


ویژگی های فمیلی رویت استاندارد


در ابتدا باید از اين موضوع آگاه شويم كه يك فميلى استاندارد رويت براى استفاده در پروژه BIM بايد داراى چه ويژگى هايى باشد؟
گام اول: فميلى بايد پارامتريك باشد.

 

تعريف فميلى پارامتريك :

پارامتريك بودن به مفهوم سه بعدى بودن شكل نيست و منظور دارا بودن اطلاعات عددى و متنى مى باشد.
يعني فميلى داراى ويژگى تغيير سايز و تغيير اطلاعات متنى نيز باشد.
پس صرفاً ساخت يك شكل سه بعدى مثل آبجكت هاي نرم افزار مكس قطعاً براى ساختن يك فميلى استاندارد و پارامتريك كفايت نمى كند.

 

و اما منبع اطلاعات فميلى پارامتريك؟

گام دوم: طبيعتاً هر فميلى در محيط واقعى بايد قطعه آن وجود داشته باشد.
بنابرايم براى ساختن فميلى هاى انتزاعی و يا شخصى سازى شده در پروژه هاي بيم هيچ كاربردى نخواهد داشت.
ما بايد براساس محصولات كمپانى هاى بزرگ دنيا فميلى هايى را بسازيم كه در پروژه و در حين اجرا بتوانيم دقيقاً همان
فميلى را از بازار خريدارى نماييم.

پس قدم دوم براى يك فميلى BIM و يا فميلى پارامتريك ساختن فميلى براساس كاتالوگ ها و ليست محصولات كمپانى هاى موجود در بازار است.
گام سوم : ساختن فميلى براساس نياز هر پروژه
يكي از مواردى كه باعث تفاوت ساخت فميلى هاى رويت با ابجكت هاى مكس شده است نيازهاى واقعى هر پروژه مى باشد . همه ما مى دانيم دو پروژه در همجوارى هم اما با محاسبات متفاوت قطعاً ستون ها، تيرها، كف ها و سقف هاى متفاوتى خواهند داشت ؛ بنابراين ما نمى توانيم به عنوان مثال براى بخش سازه به استفاده از يك فميلى خاص الزام ايجاد كنيم.
از طرفى آيين نامه هاى كشورهاى مختلف اين تفاوت را چند برابر مى كند . اين قضيه تفاوت فميلى در پروژه هاى مختلف قطعاً براى بخش تاسيسات هم صدق خواهد كرد.
اين نكته كاملا واضح است كه در بخش معمارى مقدار كمترى نسبت به بخش تاسيسات و سازه نياز به ساخت فميلى پيدا كنيم؛ زبرا فميلى هاى معمارى قالباً مبلمان هاى هر فضا هستند كه ظاهر اين مبلمان ها در پروژه هاى بيم برخلاف نرم افزارهاى گرافيكى مثل 3ds Max حائز اهميت نيست. هم چنين براى ما مهم است تا فايل هاى ما داراى Information يا اطلاعات متنى باشد . اين اطلاعات متنى گاهاً براى يك فميلى تا بيش از ٥٠ مورد باشد كه در Edit Type آن فميلى بايد ساخته و اضافه گردد كه اين اطلاعات حتى ممكن است هيچ گونه تاثير فيزيكى برروى فميلى نداشته باشد اما حاوى اطلاعات محاسباتى و شرايط استفاده آن فميلى در پروژه باشد.

فمیلی چیست؟

راهکار فروش فمیلی های رویت:


در ادامه اين توضيحات فروش محصول يا فروش فميلى هاى رويت را از دو ديدگاه بررسى مى كنيم:

1) فروش محصول در وبسايت هاى دانلود فميلى:

در اين حوزه ما كمپانى ها و وبسايت هاي بسيار بزرگ و قدرى داريم كه يكى از قوى ترين آنها سايت BimObject.com مى باشد. سايت بيم آبجكت كامل ترين رفرنس دانلود فميلى هاى رويت است. يكى از بارزتريم ويژگى هاى اين يايت وجود فميلى به همراه كاتالوگ ها و نمونه الى موردى و هم چنين در برخى موارد به همراه فايل هاى اتوكد، ترى دى مكس ، اسكچاپ و ... از يك فميلى مى باشد.
تمام فميلى هاى موجود در اين وبسايت براساس محصولات واقعى ساخته شده در دنيا طرلحى شده است و تمام فميلى ها رفرنس شده به كارخانه و يا شركت سازنده آن مى باشد.
در اين سايت به راحتى مى توان با سرچ كردن اسم ، برند ، دسته بندى محصولات و فيلتر كردن به فميلى كىرد نياز دست پيدا كرد.

براى دسترسى به آبجكت هاى اين سايت كافيست از طريق ايميل يك اكانت به صورت رايگان بسازيد و تمامى آبجكت هارا بدون پرداخت هزينه و به صورت رايگان دانلود نماييد.

در نتيجه براى فروش در سايت ها خيلى نمى توانيم سرمايه گذارى كنيم؛ زيرا سايت هاى بسيار بزرگى هستند كه مجموعه هاى كاملى را جهت دانلود در اختيار كاربران قرارداده اند. برخلاف بسيارى از سايت هايى كه درحوزه آبجكت هاى 3ds Max محدوديت در دانلود و يا محدوديت در نوع انتخاب آبجكت را لحاظ كرده اند، ماننيد سايت 3dsky.org


2) نياز شما ساخت فميلى براى پروژه هاى خود مى باشد.
به همين منظور و با توجه به توضيحات قبل و اينكه در بيشتر موارد دو پروژه رويت فميلى هاى مشابه نخواهند داشت ما مجموعه آموزشى BIM Family را آماده كرده ايم كه در آن به صورت كاملا حرفه اى به ساخت انواع فميلى هاى روبت و تكنيك هاى ساخت آن به صورت پارامتريك براساس كاتالوگ كمپانى سازنده و همچنين Lod400 پرداخته ايم.

همچنين داخل تك تك تمپليت هاى ساخت فميلى رويت ، فميلى متناسب با آن را مدلسازى كرده ايم.

پک BIM FAMILY چیست؟


روزنه فروش محصول:


اگر شما قادر به ارتباط گيرى با كمپانى هاى خارجى توليد كننده محصولات را داريد مى توانيد در اين حوزه سرمايه گذارى كنيد.
تمامى كمپانى هاى خارجى و معتبر دنيا كه در حوزه ساخت قطعات ساختمانى فعاليت مى كنند نياز به داشتن لايبررى كامل از فميلى هاى محصولات خود دارند و براى همين قضيه به راحتى شما مى توانيد با آنها وارد مذاكره شده ، قرارداد ببنديد ، با دريافت كاتالوگ هاى شركت ها ، فميلى هاى آن هارا بسازيد و به شركت ها تحويل دهيد.

اين مى تواند گزينه اى جهت كسب درامد از طريق ساخت فميلى باشد.
اما با توجه به وبسايت هاى موجود و رايگان در اين زمينه ممكن است رويكرد فروش محصول شما را به نتيجه مطلوب نرساند.