بهترین نرم افزارهای BIM در سال 2020


این واقعیت که مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) یک نرم افزار نیست ، سالهاست که مانند یک مانترا تکرار می شود و اکنون یک واقعیت شناخته شده است. با این وجود ، از آنجا که BIM در شکل عملی خود با استفاده از نرم افزار BIM (فعال) اجرا می شود ، بررسی نرم افزار BIM امری مهم است. نرم افزار BIM اکنون یک فناوری ضروری برای طراحی ساختمان است. این اجازه می دهد تا معماران ، مهندسان ، مدیران ساخت و ساز و دیگران در هنگام طراحی همکاری کنند. این فناوری برای تجسم مفاهیم و تبدیل ایده های صرف به واقعیت عینی بسیار مهم است.

اما نرم افزار BIM دارای اشکال و اندازه های مختلف است. برخی عملکردهای پیشرفته ای دارند و برخی دیگر برای صنایع خاصی ساخته شده اند. از این رو ، شرکت ها باید مواردی مانند طراحی ساختمان ، اندازه شرکت و چرخه عمر پروژه را در نظر بگیرند. BIM از تأخیر جلوگیری می کند ، ارتباطات را بهبود می بخشد و اضافه مصرف را به حداقل می رساند.

هنگام انتخاب بهترین نرم افزار BIM ، ویژگی ها ، سهولت استفاده و ارزش آنها را بررسی کردیم. قابلیت های یکپارچه سازی و تجزیه و تحلیل نیز بخشی از این معادله بود. با توجه به همه این توابع ، چهار سیستم BIM زیر برجسته شده اند.

1. Autodesk Revit و BIM 360


 جای تعجب نیست که Autodesk یکی از بهترین نرم افزارهای BIM در نظر گرفته شده است: Autodesk Revit طیف گسترده ای از کاربران را شامل می شود ، از معماران و طراحان گرفته تا مدیران ساخت و ساز و پروژه.

این نرم افزار بسیار متمرکز بر داده ها و مقادیر است. این یک انعطاف پذیری عظیم را برای کاربران فراهم می کند تا محتوای خود را ایجاد کنند و موجود را اصلاح کنند. علاوه بر این ، Revit شامل یک موتور برنامه نویسی گرافیکی قدرتمند "Dynamo" است. این موتور حتی کاربر غیرتجربه و غیر خود را قادر می سازد هندسه های پیچیده ای ایجاد کند و کارهای مبتنی بر داده مانند وارد کردن ، صادرات و مدل سازی پارامتری را بر اساس داده انجام دهد.

علاوه بر نرم افزار تاسیس شده BIM ، Autodesk یک اکوسیستم مبتنی بر ابر برای مدیریت داده های ساخت و ساز ایجاد کرده است: BIM 360. این ویژگی علاوه بر ویژگی های استاندارد مانند مدل سازی 2D ، طراحی سه بعدی و ردیابی تعارض ایجاد می شود. همچنین به عنوان مخزن مرکزی کلیه اسناد طراحی و ساخت عمل می کند. کاربران می توانند از طریق ابر به اسناد دسترسی پیدا کنند و در هر جنبه از پروژه دید کاملی پیدا کنند.

برای شرکت ها یا پروژه های بزرگ و بهترین عملکرد ، BIM 360 برتر است.

2. معمار وکتور


برای خلاقان و کارمندان طراحی محور تصور BIM بهتر از Vectorworks Architect دشوار است. این نرم افزار BIM با داشتن برخی از بهترین قابلیت های مدل سازی ، تهیه اسناد از هر BIM موجود در بازار ، در طراحی خود طراحی شده است. مدل سازی پیشرفته 3D جایی است که Vectorworks Architect در میان جمعیت متمایز می شود و به معماران و طراحان طرحی ابزاری می دهد تا تخیل خود را گسترش دهند.

اگرچه یافتن برخی از قابلیتهای ساخت و مدیریت پروژه در همه جا ممکن نیست ، Vectorworks محصولات دیگری را ارائه می دهد که می توانند بصورت یکپارچه با Architect کار کنند. این شامل نرم افزاری برای نقشه برداری از سایت های ساختمانی ، روشنایی صنعتی و اماکن تفریحی است.

برای معماران و طراحانی که به دنبال BIM هستند که به احیای پروژه ها و مفاهیم کمک کند ، Vectorworks Architect یک انتخاب مناسب است.

3. سازه های Tekla


مهندسی عمران و سازه مکانی است که Tekla Structures می درخشد. سازه های Tekla توسط غول نرم افزاری Trimble و بر اساس یک نرم افزار مدل سازی سازه های فلزی به نام XSteel ایجاد شده است. تریمبل ضمن اینکه شیشه ، چوب ، بتن و سایر مصالح ساختمانی را در خود جای داده است ، ساختارهای فولادی و معماری را در ساختار اصلی نگه داشته است.

سازه های Tekla برای پروژه های بزرگ صنعتی که برای کمک به مدیریت مصالح و منابع ساختمانی به BIM خود نیاز دارند ، بسیار مناسب است. از آن برای طراحی پروژه ها از پل ها و فرودگاه ها گرفته تا استادیوم های ورزشی و مراکز بزرگ استفاده شده است.

سازندگان ، پیمانکاران و مهندسان سازه های فلزی و بتنی قادر به ارائه و مدیریت کارآمد پروژه ها با Tekla Structures خواهند بود

4. Graphisoft ARCHICAD


اگر یک نرم افزار BIM معادل چاقوی ارتش سوئیس وجود داشت ، ممکن است ARCHICAD باشد. به طور گسترده ای توسط معماران ، طراحان ، مهندسان و برنامه ریزان شهری برای طیف وسیعی از پروژه ها استفاده می شود. رابط کاربری ARCHICAD کاربردی و سرراست است ، و آن را به یکی از در دسترس ترین نرم افزارهای BIM برای انتخاب مبتدیان تبدیل کرده است. ARCHICAD همچنین یکی از با دوام ترین محصولات نرم افزاری BIM در بازار از زمان انتشار 30 سال پیش تاکنون است.

ARCHICAD می تواند مدل های سه بعدی از پروژه های محوطه سازی پارک اداری تا کل دانشگاه ها را ارائه دهد. اما یکی از مزایای قابل توجه ARCHICAD این است که BIM باز است ، به این معنی که قادر به نوشتن و خواندن داده های BIM در قالب خنثی فروشنده (ifc) است. این امکان تبادل داده یکپارچه با شرکای دیگر پروژه را فراهم می کند ، فارغ از اینکه از چه ابزار طراحی دیگری استفاده می کنند. ARCHICAD ابزارها و ویژگی های بسیار قدرتمند و پیشرفته ای برای ایجاد مدل BIM ارائه می دهد. موتور اسکریپت نویسی آن امکان ایجاد اشیا objects قابل فهم و انعطاف پذیر را فراهم می کند که مواردی فراتر از محفظه های داده هستند.

برای یک راه حل چند منظوره BIM که ویژگی های قدرتمند ایجاد و تجسم محتوایی را ارائه می دهد ، ARCHICAD گزینه ای عالی است.

انتخاب بهترین نرم افزار BIM


تنها چند دهه پس از نمونه های اولیه ، فناوری های BIM اکنون یکی از مهمترین کمک کنندگان در مسیر طراحی ساختمان هستند. با تکثیر نوآوری های جدید ، توسعه دهندگان همچنان ویژگی های جدیدی را به نرم افزار BIM اضافه می کنند که در حال حاضر در بازار موجود است.

از این رو ، راه حل مناسب طراحی برای هر پروژه منحصر به فرد است و به دامنه آن بستگی دارد. با این حال ، رقابت روزافزون در بین شرکت هایی که نرم افزار برتر BIM را توسعه می دهند آماده است تا زندگی طراحان را آسان کند.

 

منبع : blog.dormakaba.com