5 پروژه معماری خیره کننده که نشان می دهد BIM چه کاری می تواند انجام دهد


از زمان اولین استفاده از نمونه های اولیه آن در دهه 1960 ، فناوری های مدل سازی اطلاعات ساختمان (BIM) مدت هاست که به عنوان اصلی ترین پروژه های معماری شناخته می شوند. دلایل ادغام BIM در هر پروژه ساختمانی ملموس است. BIM به روش های بی شماری هزینه ها را کاهش می دهد ، سرعت ساخت را افزایش می دهد ، ارتباطات بین تیم ها و ایمنی محل کار را بهبود می بخشد.

علاوه بر این مزایای عملی ، BIM می تواند ارزش زیبایی شناختی طراحی را به سطح بالاتری برساند. به لطف فناوری های پیشرفته مدل سازی ، معماران می توانند محدودیت تخیل خود را خم کنند و ساختمانهایی را با اشکال خاص برپا کنند که شاید بدون BIM امکان پذیر نبوده است.

BIM یک قسمت اساسی از طراحی پنج پروژه معماری زیر بوده است که قبلاً در مناطق خود نماد محسوب می شدند. این ساختمان ها امکانات BIM و اینکه چگونه فناوری همیشه می تواند مرزهای خلاقانه را حفظ کند نشان می دهد.

ورزشگاه المپیک باکو (آذربایجان)

این استادیوم با فوتبال سقفی جمع شونده توسط معماران ROSETTI و Heerim طراحی شده است تا در مراسم افتتاحیه و اختتامیه بازی های اروپایی 2015 خدمت کند. نکته قابل توجه اینکه این استادیوم 68000 نفری فقط در مدت 18 ماه تکمیل شد.

شرکت نرم افزاری Tekla در مورد این پروژه گفت: "از ابتدا ، برای همه شرکت کنندگان روشن بود که تنها راه دستیابی به حداکثر کارایی فقط در 18 ماه اجرای BIM است."

برج شانگهای (چین)

برج شانگهای که توسط جنسلر طراحی شده است ، از زمان اتمام آن در سال 2015 بر روی ارتفاعات گیج کننده ایستاده است. شاهکار معماری از BIM برای تبدیل چیزی که به نظر می رسد یک خیال steampunk باشد استفاده کرده است : حیاط ها و پارک های سنتی شانگهای به شکل عمودی

ساختار نامتقارن برج ، نمای نیمرخ آن و گوشه های گرد آن واقعیت هایی است که با فناوری های پیشرفته BIM امکان پذیر شده است.

دفاتر منطقه ای و بین المللی Statoil (نروژ)

شرکت معماری A-Lab به شدت از فناوری های BIM استفاده کرد تا یک دفتر نمادین برای تولید کننده انرژی نروژی Statoil طراحی کند. این ساختمان هشتگ شکل در یک پارکینگ سابق نشسته است و از دور شبیه یک بازی Mikado است. با این حال ، با خطوط ساحلی و fjord های ناهموار نروژ همسو است.

طبق برنامه ، فقط در مدت 20 ماه ، دفتر مرکزی به شهرداری Fornebu نیز هویت و نبض جدیدی می دهد.

کتابخانه ملی شهر Sejong (کره جنوبی)

به لطف امکاناتی که BIM می تواند ارائه دهد ، Samoo Architects & Engineers ساختمانی را طراحی کردند تا بلافاصله قلب همه کرم های کتاب را به دست بیاورد: کتابخانه ای که نمایانگر معماری یک صفحه کتاب است.

عناصر اصلی سازه ای مانند دال ، ستون ها و هسته ها برای تأیید دوام برنامه های مورد نیاز و همچنین قابلیت ساخت با BIM مدلسازی شده اند.

مرکز فرهنگی بین المللی جوانان نانجینگ (چین)

معمار مشهور فقید زاها حدید ، ملقب به "ملکه منحنی ها" ، با این مجموعه فرهنگی عظیم در شهر نانجینگ چین شرقی ، دوباره محدودیت اشکال معماری را تحت فشار قرار داد.

معماران زاها حدید ، که به طرز مشهوری از BIM در تمام جنبه های کاری خود استفاده می کنند ، از مرکز فرهنگی 465،000 متر مربع مستثنی نبودند. به لطف BIM ، این مرکز اولین ساخت برج کاملاً از بالا به پایین / پایین به بالا در چین است.

منبع : blog.dormakaba.com