برنامه نویسی ویژوال چیست؟

در طراحی ، ارتباط بین عناصر طراحی بصری ، هندسی و یا سیستمی هستند که توسط یک ارتباط کاری با یکدیگر ما را به هدف مورد نظر می رسانند و در این مسیر قوانینی نیز برای حرکت درست تعریف می شوند.
ما به صورت معمول یک رفتار الگوریتمی داریم به این مفهموم که کار مورد نظر را به صورت مرحله به مرحله انجام می دهیم و از ورودی اطلاعات شروع کرده و بعد از پردازش به خروجی می رسیم.
برنامه نویسی به ما این اجازه را می دهد که این کار را انجام دهیم اما با فرمول سازی های ساده و پیوسته با یکدیگر ، به عنوان مثال برای ترسیم یک خط ما نیاز به دو نقطه داریم و هر نقطه نیاز به سه مقدار X  ، Y و Z که هر یک از این ها باید دارای مقادیر عددی باشند ، پس شکل الگوریتم ساده ما به این صورت خواهد بود.

 

 

برنامه ویژوال یک برنامه آماده و تعریف شده است :
    در برنامه نویسی شما اگر با روش های مختلف و زبان های متفاوت مانند زبان C و یا Python و Visual  سر و کار داشته باشید ، برنامه نویسی یا متنی هست و یا گرافیکی ، قطعا ویژوال یک برنامه نویسی گرافیکی می باشد اما زبان C  جز برنامه های متنی می باشند به عنوان مثال ترسیم گرافیکی یک دایره در ویژوال به شکل زیر می باشد :

 

   

  اما مثال برنامه نویسی متنی :

 اما در مجموع باید این موضوع را فراموش نکنیم که برنامه های Visual Programing یا همان برنامه نویسی های بصری نشات گرفته از برنامه نویسی های متنی هستند ، بنابراین در تمامی برنامه نویسی های بصری این امکان را داریم که حتی در لابه لای گره ها یا بخش های کدنویسی بصری از کدنویسی های متنی هم استفاده کنیم. به عنوان مثال در نرم افزار داینامو این امکان وجود دارد که شما از یک گره پایتون استفاده کرده و داخل آن برنامه نویسی متنی با زبان پایتون را انجام  دهید.


طبیعتا اگر بخواهیم فرمول های بسیار قوی و یا با کاربردهای خاص دسترسی پیدا کنیم نیازمند برنامه نویسی متنی نیز هستیم . در نرم افزار داینامو گره های بسیار زیادی به صورت آماده قرار گرفته است و حتی گره های ترکیب شده ای تحت عنوان پکیج نیز از کاربرهای داینامو در Library داینامو نیز موجود می باشد و حتی کمپانی های بزرگ و قدرتمندی صرفا فقط به دنبال برنامه نویسی و کدنویسی های آماده برای نرم افزار داینامو می باشند اما بازهم ممکن است با توجه به کار دلخواه ما کدهای مورد نظر یافت نشود که در این صورت مجبور هستیم با برنامه نویسی با زبان پایتون در گره پایتون در داینامو به سمت هدف مشخص خود در برنامه حرکت کنیم.

 

آموزش ایجاد دستور  اختصاصی رویت در داینامو _ Join عناصر رویت به کمک داینامو

آموزش ایجاد دستور اختصاصی رویت در داینامو _ سه بعدی سازی پلان به کمک داینامو در 60 ثانیه


در این راستا یکی از ویژگی های جالب نرم افزار رویت برنامه نویسی متنی می باشد.  نرم افزار رویت به عنوان یکی از نرم افزار های Open Source محسوب شده که می توان برای آن با دسترسی به فایل های dll و فایل های Add Ins کدنویسی های متنی را انجام داده تا در نهایت داخل نرم افزار رویت ما ابزارهایی برای این منظور اضافه گردد. این ابزارها ، ابزارهایی خواهند بود که ما برای آن ها تعریف نموده که دارای چه شکل ، نماد ، اسم و عملکردی در نرم افزار رویت باشند.
یکی از نرم افزارهای مورد استفاده در این راستا قطعا نرم افزار Visual Basic خواهد بود که به ما این امکان را می دهد تا با زبان های مختلف مانند C+ ، C++ ، C sharp و حتی Python برنامه نویسی انجام دهیم . برنامه نویسی انجام شده داخل آن به کمک یک سری کدگذاری های مشترک باعث ایجاد ارتباط بین فایل dll و نرم افزار رویت خواهد شد و پس از باز کردن نرم افزار ابزار ساخته شده در سربرگ Add_Ins و یا اگر Tab خاصی برای آن تعریف کرده باشیم در Tab مشخص شده اضافه خواهد شد.

 

پرکاربرد ترین پکیج ها در داینامو _ کلیک کنید

آموزش حرفه ای داینامو در رویت  _ کلیک کنید