رویت ،بیم نیست!


رویت بیم نیست و رویت از بیم پشتیبانی می کند.

آیا رویت یعنی بیم؟ آیا رویت با بیم یکسان است؟ ایا منظور از بیم یعنی رویت؟

قرار است در این مطلب به رفع این ابهام پرداخته شود ، پس با ما همراه باشید :

همانطور که می دانید مدلسازی سه بعدی همه اجزای یک پروژه تحولی در معماری بوده است و هم چنین باعث سردرگمی و ابهامات زیادی گردیده است.

با روی کار آمدن مدلسازی اطلاعات ساخت (BIM) بسیاری از افراد BIM و Revit را اشتباه می گیرند و یا هر دو را برابر می دانند.

از همین ابتدا این مسئله را بدانید که رویت بیم نیست.

آیا Revit و BIM نرم افزارهای مختلفی هستند که کار یکسانی را انجام می دهند؟ برای تولید مدل های سه بعدی از هر دو استفاده می شود؟

یک مدل سه بعدی ممکن است تحت عنوان BIM و همچنین به عنوان یک مدل Revit شناخته شود.

شاید به نظر برسد که خروجی برای Revit و فناوری BIM مشابه است ، اما ما نمی توانیم این دو را اشتباه بگیریم. BIM یک فرآیند است و Revit یک برنامه کاربردی می باشد. درک تفاوت بین Revit و BIM اصلا مسئله پیچیده ای نیست.

یک مدل سه بعدی که با استفاده از نرم افزار رویت طراحی شده است آیا حتما برای بیم طراحی شده است؟

BIM مخفف Building Information Modeling و به معنای مدلسازی اطلاعات ساخت می باشد و اما مفهوم Information در BIM بسیار مورد توجه و مهم است.

BIM فرایندی است که در آن تمام اطلاعات مورد نیاز برای ساخت وجود دارد.

برای رسیدن به این هدف BIM یعنی مدسازی اطلاعات ساخت از ابزارهای مختلفی استفاده می شود و در این مسیر نرم افزار رویت یکی از ابزارهایی است که به ایجاد طرح های 2D و 3D مورد نیاز برای BIM کمک می کند.

باید تاکید کنیم که  BIM یک برنامه و نرم افزار نیست و تصور غلط برخی افراد این می باشد که به کمک BIM می توان طرح سه بعدی خود را طراحی نمود اما اینگونه نیست و BIM به خودی خود چیزی را طراحی نمی کند.

آیا Revit می تواند جایگزین BIM شود؟


این تصور که می توان Revit و BIM را به جای یکدیگر استفاده کرد یک خطای معمول است چون همانطور که تاکیدی بیان کردیم BIM نرم افزار نیست و برخلاف آن Revit یک نرم افزار بسیار کاربردی می باشد که از آن برای طراحی و ترسیم نقشه و مدل یک پروزه استفاده می گردد.

به کمک نرم افزار رویت می توان علاوه بر طراحی و ترسیم نقشه های معماری به ترسیم بخش سازه و تاسیسات نیز پرداخت.

نرم افزار Revit برای پشتیبانی از BIM ارائه شده است و نه به عنوان یک راه حل جایگزین BIM و تمامی نقشه ها و مدارک تولید شده توسط رویت بخشی از بیم یعنی مدلسازی اطلاعات ساخت را تشکیل می دهد.

چه زمانی باید از Revit استفاده کنید؟


در بالا درباره نقش رویت در بیم توضیحاتی ارائه نمودیم ، ما به کمک نرم افزار رویت است که می توانیم طرح های ساختمانی را به مدل های هوشمند تبدیل کنیم. بزرگترین مزیت رویت این می باشد که با توجه به داده های موجود می توان نقشه ها را با دقت مدلسازی نمود و رویت برای طرح های بسیار پیچیده از لحاظ اطلاعاتی نیز بسیار توصیه می گردد.

رویت تاسیسات و BIM


رویت نرم افزاریست که در بخش های مختلف تاسیسات یعنی مکانیک ، برق و لوله کشی بسیار پرکاربرد می باشد . هماهنطور که می دانید اکثر پروژه های ساختمانی دارای بخش تاسیسات می باشد. مدل سه بعدی رویت در بخش تاسیسات برای مهندس معمار و یا پیمانکار این فرصت را ایجاد می کند تا آن ها نیز طراحی بخش تاسیسات را به وضوح درک کنند که این موضوع بسیار حائز اهمیت می باشد و باعث جلوگیری از بسیاری اشتباهات می گردد.

بخش MEP در یک پروژه اجرایی بخش جدایی ناپذیر از آن نیز می باشد که به کمک طرح سه بعدی رویت به طور مثال می توان سیم کشی برق و لوله کشی هایی که در دیوار تعبیه شده است را به وضوح مشاهده کرد و به این شکل از بسیاری تداخلات و جابجایی ها و خسارت ها پیشگیری نمود.

نقش BIM چیست؟


از مباحث مطرح شده در بالا نتیجه می گیریم نقش BIM پیوند دادن کلیه اطلاعات مربوط به یک ساختمان و یکپارچه سازی آن برای تولید یک مدل جامع 2D یا 3D است.

پروسه بیم به نرم افزارهای مختلفی نیازمند است و Revit فقط یکی از نرم افزارهایی است که در این پروسه استفاده می گردد.

Revit چگونه از BIM پشتیبانی می کند؟


در رویت به گونه ای دقیق میتوان مدلسازی نمود که تمامی اطلات دو بعدی و سه بعدی به راحت ترین حالت قابل تجسم باشند.

به کمک رویت می توان تمامی نقشه های معماری ، سازه و تاسیسات را با یکدیگر ادغام کرد و تمامی تداخلات را نیز قبل از ساخت پروژه برطرف نمود.

بزرگترین مزیت Revit این است که طرحها بر اساس ورودی داده ایجاد می شوند(مثلا جزییات لایه بندی دیوارها طبق نقشه ها و اطلاعات اولیه تنظیم می گردد) و هرگونه تغییر در داده ها ، به طور خودکار در تمام قالب های خروجی Revit به روز می شود.

نتیجه BIM و Revit


Revit  كه به پروسه BIM كمك می كند یك شرط لازم برای یك پروژه ساختمانی می باشد.